Libye pohrozila EU útokem na lodě protipašerácké operace | E15.cz

Libye pohrozila EU útokem na lodě protipašerácké operace

Ilustrační foto (Italská pobřežní stráž)
Ilustrační foto (Italská pobřežní stráž)
• 
ZDROJ: difesa.it

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Armáda mezinárodně uznané libyjské vlády v reakci na pondělní rozhodnutí ministrů zahraniční Evropské unie spustit námořní operaci ve Středozemním moři varovala, že zaútočí na jakoukoli loď plující bez povolení v libyjských výsostných vodách. Informovala o tom agentura Reuters.

„Jakákoli loď, kterou nalezneme v libyjských vodách bez předchozí spolupráce nebo povolení, se stane terčem našich vzdušných sil,“ uvedl velitel libyjského letectva generál Sakr Džaruší.

Ministři zahraničí evropské osmadvacítky na pondělním zasedání v Lucemburku rozhodli o spuštění operace, jejímž cílem bude v první fázi získání co největšího množství informací o pašeráckých sítích či o lodích užívaných k přepravě migrantů přes Středozemní moře do Evropy. Teprve další fáze operace by vyžadovala souhlas Rady bezpečnosti OSN a případně i dotčených zemí jako je právě Libye.

Chaos po pádu Kaddáfího režimu

V této severoafrické zemi vládne ale od pádu diktátorského režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 chaos. Kromě mezinárodně uznávané vlády premiéra Abdalláha Sáního, která ovládá východ země, tu působí také islamistická vláda s kontrolou nad západem země včetně metropole Tripolisu. Mocenského vakua navíc využívají různé ozbrojené skupiny, včetně islamistických radikálů hlásících se k organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii.

Letos na území Evropy dorazilo už přes 100 tisíc migrantů a tisíce jich nebezpečnou cestu přes Středozemní moře nepřežily.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video