Lodě ve Středozemním moři přestaly pomáhat, tvrdí uprchlíci | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Lodě ve Středozemním moři přestaly pomáhat, tvrdí uprchlíci

ČTK

Uprchlíci z lodi směřující z Afriky do Evropy vypověděli, že jejich člun minulo několik záchranářských plavidel, ale žádné se nepokusilo jim pomoci, dokud se neobjevila loď Aquarius. Informovala o tom francouzsko-německá charitativní organizace SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Organizace dnes vyzvaly evropské vlády, aby oznámily posádce, kde může s více než stovkou migrantů bezpečně zakotvit, napsala agentura Reuters.

Aquarius je aktuálně na své letošní desáté misi ve Středozemním moři. V pátek nedaleko libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů ze dvou dřevěných člunů. SOS Méditerranée a MSF obvinily libyjskou pobřežní stráž z hazardování s jejich životy, když posádku lodi neinformovala o blízkosti člunů v ohrožení.

Organizace také uvedly, že jiné lodě v oblasti patrně migranty ignorovaly. Uprchlíci údajně vypověděli, že jejich člun minulo pět různých lodí, ale pomoc nenabídly. Neochotu záchranářských lodí přičítá SOS Méditerranée tomu, že Itálie a Malta v minulých týdnech odmítly záchranářským lodím povolení vplout do jejich přístavů.

Posádky záchranářských plavidel prý nyní váhají s poskytnutím pomoci, protože nechtějí riskovat, že běženci na jejich palubách uváznou a posádky je nebudou moci dopravit do bezpečí.

Problém rozdělování migrantů v EU je řešitelný, ale v partnerské duchu, řekla Merkelová

Právě do takové situace se dostala v červnu loď Aquarius, když převážela více než 600 běženců a Itálie i Malta jí uzavřely přístavy. Po devíti dnech dostala povolení zakotvit ve Španělsku. Nyní podle reportéra Reuters na palubě lodi nastalo něco podobného. Malta přijetí Aquariusu odmítla bezprostředně po poslední záchranné operaci, Itálie vyjádřila stejné stanovisko během víkendu.

"Nejdůležitější je, aby byli přeživší bezodkladně dopraveni na bezpečné místo, kde budou uspokojeny jejich základní potřeby a kde budou ochránění před zneužíváním," řekl koordinátor pátracích a záchranných operací SOS Méditerranée Nick Romaniuk.

Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické Libye v posledních měsících výrazně klesl. Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich podle aktuálních čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od 1. ledna přes 24 600. Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650 000 migrantů, se jich dostalo téměř 19 000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

V Německu se zvýšil počet lidí s migračními kořeny, žije jich tam téměř 20 milionů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!