Lufthansa zabředla do čisté ztráty dvou miliard eur | E15.cz

Lufthansa zabředla do čisté ztráty dvou miliard eur

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Propad hospodaření německá letecká společnost Lufthansa čekala, ale ne tak hluboký. Ve třetím čtvrtletí kvůli koronakrizi zaznamenala čistou ztrátu dvě miliardy eur, zhruba 53,7 miliardy korun.

Německý národní dopravce ve svém dnešním sdělení varoval před dopadem dalších restrukturalizačních nákladů v posledním letošním čtvrtletí. Kvůli stále slabé poptávce bude i v něm nabízet nanejvýš čtvrtinu letů obvyklých v této části roku.

Ke ztrátě přispěly odpisy odstavených letadel a finanční transakce, které mají firmě pojistit palivové ceny. Analytici podle agentury DPA odhadovali čistou ztrátu jen na 1,6 miliardy eur. Největší evropské aerolinky už dříve zveřejnily i provozní ztrátu, která se vyšplhala na téměř 1,3 miliardy eur.

Objem restrukturalizačních nákladů bude záviset na výsledku jednání s odbory, uvedla firma. Již dříve avizovala, že se chystá zrušit pětinu vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě. Celkem zanikne 22 tisíc pracovních míst na plný úvazek. Loni v podniku pracovalo něco přes 138 tisíc lidí.

Společnost v uplynulém čtvrtletí snížila provozní náklady meziročně o 43 procent, a to i díky nižším cenám paliv. Tržby spadly na 2,7 miliardy eur z 10,1 miliardy. „Chceme se vrátit k pozitivnímu cashflow v průběhu příštího roku,“ uvedl šéf Lufthansy Carsten Spohr.

Největší německé aerolinky získaly v červnu od státu pomoc ve výši devíti miliard eur. Uvádějí, že k dispozici mají likviditu 10,1 miliardy eur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video