Lybijští únosti propustili další rukojmí. Čech zůstává v zajetí | e15.cz

Lybijští únosti propustili další rukojmí. Čech zůstává v zajetí

Libye, ropa
Libye, ropa
• 
ZDROJ: Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ze zajetí v Libyi byl koncem března společně se dvěma Bangladéšany propuštěn i jeden občan Ghany. Informovala o tom rakouská společnost VAOS, která unesené muže zaměstnávala na ropném poli Ghaní. O osudu zbylých šesti rukojmích, mezi nimiž je jeden Čech, jeden Rakušan a čtyři Filipínci, nejsou žádné nové zprávy.

„Všichni tři jsou zdraví a uvedli, že se s nimi během zajetí zacházelo dobře,“ uvedla firma v oficiálním prohlášení. O propuštění ghanského občana se spekulovalo už 25. března, kdy se na svobodu dostali dva Bangladéšané. Rukojmí totiž byli krátce po únosu ze 6. března rozděleni do dvou skupin: v jedné z nich byli právě zaměstnanci z Bangladéše a Ghaňan, v té druhé zbylých šest pracovníků, včetně Čecha.

„Tito tři nyní propuštění pracovníci byli odděleni od svých šesti kolegů už druhý den svého zajetí, a proto nemohou poskytnout žádné další informace o tom, kde se nyní jejich kolegové nacházejí a jak se jim daří,“ uvedla dále společnost VAOS.

Společnost VAOS (Value Added Oilfield Services) se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi a plánovala své zaměstnance kvůli zhoršené bezpečnostní situaci evakuovat. Skupina ozbrojenců ale zaútočila ještě předtím a zabila přitom 11 strážců. Rakouští a filipínští diplomaté uvedli, že únos provedli radikálové z libyjské odnože organizace Islámský stát. Také Praha tuto verzi považuje za nejpravděpodobnější.

V Libyi panuje chaos od revolučního roku 2011. Po svržení Muammara Kaddáfího se nepodařilo vybudovat funkční státní instituce a zemi mají v rukou soupeřící milice, dva kabinety a dva parlamenty. Pro cizince je situace mimořádně nebezpečná, takže většina států zavřela svá velvyslanectví a evakuovala jejich personál. V posledních týdnech se islámští radikálové zaměřili na ropná pole, odkud na doporučení libyjské vlády většina společností evakuovala své zaměstnance.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery