Macron proti „sociálnímu dumpingu“ východních států EU bojuje ještě ostřeji než Evropská komise | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Macron proti „sociálnímu dumpingu“ východních států EU bojuje ještě ostřeji než Evropská komise

ČTK

Francie dala najevo, že hodlá prosadit ještě přísnější pravidla odměňování pracovníků v zahraničí, než jaká navrhuje Evropská komise. Podle listu Le Monde poslala do Bruselu sérii pozměňovacích návrhů, které mají nejen podstatně zmírnit rozdíl mezi mzdami obvyklými v příslušné zemi a nižšími odměnami z jiných států, ale i zajistit dohled nad jejich dodržováním. Opatření je namířeno proti východoevropským firmám, včetně těch českých, které detašovaným pracovníkům platí mnohem méně než na Západě. 

Vysílání pracovníků do zahraničí se využívá zejména v sektoru stavebnictví, ale i v zemědělství a dopravě.

Paříž chce hlavně posílit boj proti podvodům pomocí pracovních kontrol, které se opírají o celoevropský informační systém registrující například společnosti, u nichž jsou s podváděním zkušenosti. Dalším důležitým krokem je časové omezení vysílání dotyčných pracovníků - neměli by smět v zemi působit nepřetržitě déle než rok a celkově nejdéle dva roky. Skoncovat by se tak mělo s praxí, že po návratu do vlasti by se pracovník mohl opět libovolně vracet.

Francie chce také posílit práva vyslaného pracovníka, pro kterého by příspěvky na dopravu, ubytování a stravu měly být integrální součástí platu, nikoli položkou mimo mzdu, což je hojně využívaná praxe východoevropských firem.

Evropská komise převrací kamionovou dopravu, Češi mluví o absurditě a diskriminaci

Francouzský prezident Emmanuel Macron tak podle deníku Le Figaro plní předvolební slib, že skoncuje se sociálním dumpingem, jehož se podle rozšířeného názoru v západoevropských zemích dopouštějí východoevropské státy se svými mnohem nižšími mzdami.

Francie je po Německu druhou nejvyužívanější zemí Evropské unie co do vysílání detašovaných pracovníků. V roce 2015 jich v tomto západoevropském státě působilo oficiálně 286.000. Úřady mají ale podezření, že východoevropské firmy často podvádějí a že pracovníků je v zemi ve skutečnosti dvojnásobek uvedeného počtu.

Země EU se na nových pravidlech navržených Evropskou komisí loni v březnu měly dohodnout v polovině června, ale připomínky Francouzů to mohou oddálit. Macronově vládě to ale nevadí - podle francouzského prezidenta je odklad nutný, aby změna pravidel byla důkladná.

Macron má nakročeno k dalšímu úspěchu

V tlaku na změnu pravidel pro detašované pracovníky přitom není Francie osamělá: podporují ji bohaté státy jako je Německo, Rakousko, Švédsko nebo Nizozemsko. Proti jsou chudé státy, které z nižších nákladů na pracovní sílu těží. Týká se to například České republiky, Polska, Portugalska nebo Rumunska.

Otázka přistěhovalectví a levnější pracovní síly z východu ovlivnila výsledek loňského referenda v Británii, kde většina obyvatel hlasovala pro odchod z EU.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!