Maďaři šokovali finanční trhy, mají nejvyšší základní sazbu v EU

Maďarský forint

Maďarský forint Zdroj: profimedia.cz

Maďarský forint
Budova maďarské centrální banky v centru Budapešti
3
Fotogalerie

Maďarská centrální banka šokovala finanční trhy razantním zvýšením základní úrokové sazby. Zvýšila ji o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta, Maďarsko tak nyní má nejvyšší základní sazbu v Evropské unii. Většina ekonomů podle průzkumu agentury Reuters očekávala zvýšení sazby o půl procentního bodu.

Centrální banka zpřísňováním měnové politiky reaguje na vysokou inflaci a na pokles kurzu domácí měny. Maďarský forint se v pondělí propadl na rekordní minimum vůči euru, po dnešní zprávě o překvapivě prudkém zvýšení úroků posílil. Od začátku letošního roku nicméně nadále ztrácí zhruba sedm procent. Dolů ho tlačí mimo jiné vysoký rozpočtový deficit a spory kolem financí z fondů Evropské unie.

Banka dnes uskutečnila nejvýraznější zvýšení své základní úrokové sazby od října 2008. Tehdy základní úrok zvýšila o tři procentní body v reakci na negativní důsledky globální finanční krize.

Dnešní zvýšení úroků podle analytika Josepha Marlowa ze společnosti Capital Economics ukazuje, že centrální banka má teď mnohem výraznější obavy z rostoucí inflace a slabého forintu. „Domníváme se, že je pravděpodobné další zvyšování (úroků),“ uvedl Marlow. Základní sazba by se měla podle něj vyšplhat minimálně na devět procent.

SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko

Video placeholde
• Videohub

Meziroční míra inflace v Maďarsku v květnu podle předběžných údajů tamního statistického úřadu vystoupila na 10,7 procenta z dubnové hodnoty 9,5 procenta. Ekonomové v nedávném průzkumu agentury Reuters předpověděli, že průměrná inflace v celém letošním roce dosáhne 10,25 procenta, maxima za 24 let.

Maďarská centrální banka zvýšila odhad letošní inflace na 11 až 12,6 procenta z dříve předpokládaných 7,5 až 9,8 procenta. V příštím roce očekává růst spotřebitelských cen v rozmezí od 6,8 do 9,2 procenta. Inflace by tak měla i napřesrok zůstat vysoko nad tříprocentním cílem centrální banky.

„Externí vlivy se nadále rychle projevují ve spotřebitelských cenách,“ napsala banka v dnešní tiskové zprávě. „Hrozba trvale vysokých cen komodit a energie signalizuje delší období vysoké externí inflace,“ upozornila. Předpověděla rovněž, že růst maďarské ekonomiky letos dosáhne 4,5 až 5,5 procenta a napřesrok zpomalí na dvě až tři procenta.

Bankovní rada České národní banky minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla její základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Až do dneška byla nejvyšší základní sazba centrální banky v zemích EU právě v Česku.