Maďaři už staví plot proti migrantům. Hotový bude za pár měsíců | E15.cz

Maďaři už staví plot proti migrantům. Hotový bude za pár měsíců

Uprchlík na maďarsko-srbské hranici
Uprchlík na maďarsko-srbské hranici
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská armáda začala na hranicích se Srbskem stavět plot, který má zemi ochránit před přílivem nelegálních migrantů. Plot má být čtyři metry vysoký a nakonec 175 kilometrů dlouhý.

První „dočasný modelový úsek“ o délce 150 metrů vznikne podle vyjádření maďarského ministerstva vnitra nedaleko hlavního maďarsko-srbského hraničního přechodu Röszke-Horgoš, kterým prochází dálnice A1 vedoucí z Budapešti do Bělehradu. Na místě podle agentury AP pracovaly těžké stavební stroje, které připravovaly pozemek pro vztyčení plotu.

Před týdnem maďarský parlament schválil zákon, který zpřísnil podmínky pro žadatele o azyl a povolil vybudování plotu na hranici se Srbskem. Mluvčí vlády Zoltán Kovács uvedl, že stavba plotu je pouze dočasným opatřením.

Plot na hranici, který má zastavit pronikání ilegálních migrantů ze Srbska do Maďarska, bude stát během několika měsíců a začne se stavět na více místech najednou, uvedl minulý měsíc maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Má podle ministra „bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace“. Podle vyjádření ministerstev vnitra a obrany vstoupilo letos do Maďarska ilegálně již 78 190 lidí, což je téměř dvakrát více než za celý loňský rok. Zhruba 77 600 nelegálních migrantů překročilo údajně právě hranici se Srbskem.

Bělehrad vyjádřil k postavení plotu výhrady, i když maďarský premiér Viktor Orbán svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbům, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video