Maďarsko zruší fúzi centrální banky s regulátorem, slíbil Orbán | E15.cz

Maďarsko zruší fúzi centrální banky s regulátorem, slíbil Orbán

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská vláda upustí od plánovaného spojení centrální banky s regulátorem finančních trhů PSZAF. Uvedl to dnes maďarský premiér Viktor Orbán v rozhlasovém rozhovoru. Plánovaná fúze je jedním z hlavních bodů, které kritizuje Evropská komise v rámci svého právního sporu s Budapeští, píše agentura Reuters.

Orbán předpokládá, že příští týden uzavře s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barossem politickou dohodu, která Maďarsku otevře cestu k nové dohodě o záložním úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Evropská komise se tento týden rozhodla zahájit proti Maďarsku právní kroky kvůli jeho nedávným kontroverzním ústavním změnám. Orbán již ve středu uvedl, že problémy, na které komise poukazuje, je možné „velmi jednoduše, rychle a efektivně“ vyřešit. Jednou z hlavních obav komise je, že nová legislativa naruší nezávislost maďarské centrální banky.

„Co se týče zákona o centrální bance, zpochybňují fúzi centrální banky s PSZAF,“ uvedl dnes Orbán. „Nejjednodušší bude upustit od spojení těchto dvou institucí. Dosud fungovaly odděleně a budou tak dobře fungovat rovněž v budoucnosti,“ dodal.

Mezi další sporné body v novém zákonu o centrální bance patří rozšíření její měnové rady a právo premiéra jmenovat třetího náměstka guvernéra banky. Kvůli nesouhlasu se zákonem byla v polovině prosince nečekaně přerušena přípravná jednání o záložním úvěru od EU a MMF.

Dnešní Orbánovo prohlášení je podle agentury Reuters prvním konkrétním závazkem směřujícím k vyřešení sporu. Analytici však mají pochybnosti o tom, zda bude tento závazek skutečně splněn. Orbán upozornil, že budou možná zapotřebí některé úpravy v zákonech, které může provést pouze parlament.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video