Madurovi příznivci vtrhli do parlamentu ovládaného opozicí. Zranili několik poslanců | E15.cz

Madurovi příznivci vtrhli do parlamentu ovládaného opozicí. Zranili několik poslanců

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Do budovy venezuelského parlamentu, který ovládá opozice, dnes násilně vniklo několik desítek příznivců vlády vyzbrojených tyčemi. Pět poslanců bylo v potyčkách zraněno, uvedl na twitteru předseda sněmovny Julio Borges. Podle venezuelských médií utrpěli zranění i někteří členové ochranky a novináři. Opozice kontroluje sněmovnu od voleb v roce 2015, parlament je od té doby ohniskem kritiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Incident se podle agentury AFP stal během mimořádného zasedání parlamentu u příležitosti dne nezávislosti. Do parlamentu vtrhly desítky osob s holemi v rukou, někteří útočníci byli maskovaní. Výtržníci byli oblečeni v červeném, což je barva vládních socialistů. V zahradě parlamentu házeli petardy a vznikl chaos, píše AFP.

Nepokoje v třicetimilionové Venezuele stižené politickou a ekonomickou krizí vyvolává záměr autoritářského prezidenta Nicoláse Madura zřídit ústavodárné shromáždění, které by mohlo změnit ústavu. To však opozice vnímá jako Madurovu snahu o upevnění moci.

Protivládní demonstrace, které takřka denně pokračují už tři měsíce, si dosud vyžádaly život více než 80 lidí, stovky dalších osob byly zraněny, nebo jsou vězněny.

Dnešní incident se stal podle serveru BBC News v době, kdy měl Maduro projev na vojenské přehlídce na jiném místě v metropoli Caracasu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video