Makedonie chce vpouštět pouze uprchlíky z měst, kde zuří válka | E15.cz

Makedonie chce vpouštět pouze uprchlíky z měst, kde zuří válka

Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni
Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Makedonské úřady budou na své území nově pouštět jen uprchlíky z těch měst, kde podle nich zuří válka. Podle zdroje řecké policie, který si nepřál být jmenován, nové opatření znamená, že například lidé ze syrského Halabu budou moci z Řecka odejít, zatímco lidé z Damašku či Bagdádu ne. Řecký premiér Alexis Tsipras oznámil, že bude na pondělním summitu EU v Bruselu žádat okamžité přemístění migrantů, kteří v jeho zemi uvázli.

Na řecké straně hranice s Makedonií se v současné době tísní na 13 tisíc uprchlíků, kteří chtějí dál do střední a západní Evropy. Dalších až sedm tisíc jich teď přebývá v táborech v okolí. Guvernér řecké provincie Centrální Makedonie proto v sobotu vyzval řeckou vládu, aby v oblasti kolem řecko-makedonského přechodu Idomeni-Gevgelija vyhlásila výjimečný stav.

Makedonie před dvěma týdny uzavřela hranice pro migranty z Afghánistánu a začala dál pouštět jen uprchlíky ze Sýrie a z Iráku, a i ty jen v omezeném počtu několika málo stovek denně. Makedonské úřady uvedly, že hodlají vpouštět pouze tolik lidí, kolik jich vpustí dál Srbsko na jejich společné hranici.

Pětice zemí - Rakousko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko - se před pár dny dohodla na posílení hraničních kontrol. Právě jejich rozhodnutí způsobilo, že se migranti začali hromadit v Řecku, kde jich uvázlo už na 32 tisíc. Uprchlíci připlouvají zejména z Turecka. Jen za první dva měsíce letošního roku jich připlulo téměř 132 tisíc.

Odkud pocházejí žadatelé o azyl v jednotlivých státech EU

Odkud pocházejí žadatelé o azyl v jednotlivých státech EU Autor: eurostat

Řecký premiér Tsipras dnes uvedl, že jeho země bude na pondělním summitu EU usilovat o okamžité přemístění migrantů, kteří uvázli na řeckém území. Atény budou rovněž prosazovat sankce vůči těm členským státům EU, které se „neřídí společně přijatými rozhodnutími“. Na schůzce se spolustraníky Tsipras s odkazem na Irák a Sýrii řekl, že EU nyní pociťuje následky „nepřiměřených… imperialistických zásahů“ na Blízkém východě. „Okamžité přemístění“ migrantů je podle něj „naprosto nezbytné“.

Tsipras již dříve odmítl kritiku, že Řecko dostatečně nechrání vnější hranice EU, což považují země takzvané visegrádské čtyřky, včetně Česka, za důvod, proč je potřeba mít možnost uzavřít uprchlíkům cestu dál do centra Evropy z Řecka. Dnes v reakci na vyjádření východoevropských států Tsipras podle AP zpochybnil, zda bylo moudré brát tyto země před deseti lety do EU.


Krásy jižního Balkánu aneb Otevřené srdce makedonského venkova. Více zde >>>


Pavel Páral: Kancléřka by měla přestat mluvit o rozdělování migrantů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video