Malaysia Airlines posílají letadla přes Sýrii, čelí za to kritice | E15.cz

Malaysia Airlines posílají letadla přes Sýrii, čelí za to kritice

Sestřelený malajsijský letoun na snímku z roku 2012
Sestřelený malajsijský letoun na snímku z roku 2012
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letecká společnost Malaysia Airlines, která přišla v minulých měsících o dvě letadla se stovkami pasažérů, nechává své stroje létat z Evropy nad bojovými zónami v Sýrii. Společnost to přiznala s tím, že Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) syrský letecký prostor nevyčlenila z povolených leteckých tras. Na společenských sítích tato informace vyvolala pobouření.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines s téměř 300 lidmi na palubě bylo minulý týden zřejmě sestřeleno nad východní Ukrajinou.

Společnost nyní přiznala, že kvůli uzavření letecké trasy nad Ukrajinou, v neděli odklonila let MH004 z Londýna do Kuala Lumpur na trasu nad Sýrií. „Let MH004 byl po celou dobu v prostoru povoleném Mezinárodní organizací pro civilní letectví. Syrský vzdušný prostor není nijak omezen,“ uvedla v pondělním prohlášení na svou obranu Malaysia Airlines.

Na sociálních sítích se okamžitě objevily četné komentáře. „Co se s těmi chlápky děje? Malajsijci teď létají nad Sýrií,“ napsal jeden uživatel Twitteru. „Chtějí přijít o další letadlo?“ reagoval další.

Ukrajinští rebelové vyhlásili klid zbraní v oblasti pádu boeingu
Ukrajinští rebelové vyhlásili klid zbraní v oblasti, kde se na východě Ukrajiny ve čtvrtek zřítil malajsijský letoun s téměř 300 lidmi na palubě. Předali podle očekávání také malajsijským představitelům takzvané černé skříňky, které mají obsahovat údaje a záznamy z letu zničeného stroje. Podle Malajsijců jsou skříňky v dobrém stavu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.
Zastavení palby k usnadnění vyšetřování katastrofy má podle proruských rebelů platit v okruhu deseti kilometrů kolem místa zřícení letounu společnosti Malaysia Airlines na východě Ukrajiny, uvedla AFP. Oblast s místem dopadu stroje kontrolují ozbrojení separatisté bojující proti ukrajinské vládě.

Přepravce přeletem přes Sýrii snižuje náklady

Malajsijské aerolinie i vláda se bránily kritice toho, že se let MH17 ocitl nad bojovou zónou na Ukrajině tím, že šlo o trasu, kterou ICAO povoluje a jež byla běžně využívaná pro lety z Evropy do Asie.

Malaysia Airlines zatím nereagovala na dotazy, zda hodlá pro lety z Evropy a na tento kontinent nadále využívat syrský vzdušný prostor. Podle AFP chce společnost minimalizovat letový čas a náklady na spotřebu paliva. Vzhledem ke konfliktům na Blízkém východě a v Afghánistánu je stále těžší najít bezpečné trasy do Asie.

Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Tony Tyler se dnes zastal malajsijské letecké společnosti, když prohlásil, že „vlády a letecké navigační služby poskytují informace o vhodných leteckých trasách a malajsijské letadlo M17 letělo na jedné z nich“.

Problémy Malaysia Airlines nastaly v březnu, když společnost přišla o letadlo na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na palubě bylo 239 lidí a stroj ani ostatky pasažérů se dosud nepodařilo najít.

Malaysia Airlines nabízí bezplatné zrušení všech letošních letenek
Malajijské aerolinky letos nezažívají nejlepší rok. Sestřelené letadlo nad ukrajinským územím a březnové zmizení dalšího letounu jen zhoršilo dlouhodobě špatnou ekonomickou situaci přepravce. Vedení firmy nyní svým zákazníkům nabídlo bezplatné přebookování nebo zrušení všech letenky zakoupených pro letošní rok.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.