Mandelova poslední cesta: Prezidenta doprovodily klanové zvyky i armáda | E15.cz

Mandelova poslední cesta: Prezidenta doprovodily klanové zvyky i armáda

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jižní Afrika uzavřela další kapitolu své historie. Ostatky bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely byly dnes uloženy do hrobu na rodinném pozemku ve vesnici Qunu. Mandela tam strávil dětství a přál si být pohřben tam, kde už odpočívají jeho rodiče a tři z jeho dětí. Legendární bojovník proti rasové segregaci a nositel Nobelovy ceny za mír zemřel 5. prosince ve věku 95 let.

V minulých dnech se s Mandelou loučila široká veřejnost i zahraniční státníci v Johannesburgu a v metropoli Pretorii. V sobotu ráno se konalo rozloučení na vojenské základně v Pretorii. Přišlo tam asi 1000 členů vládního Afrického národního kongresu, který Mandela kdysi vedl. Pak byla rakev letecky přepravena asi 700 kilometrů na jih, do Východního Kapska, kde Mandela vyrůstal. Z letiště ve městě Mthatha ji vezl v konvoji pohřební vůz do vesnice Qunu vzdálené asi 30 kilometrů. Cestu lemovali místní lidé, kteří se chtěli rozloučit.

V Qunu žil Mandela do svých devíti let, ale vracel se tam rád ve svém pozdějším životě. Je tam jeho rodinný dům a jsou tam pohřbeni jeho rodiče a také tři z jeho dětí. Právě vedle nich chtěl být sám pohřben.

Dnešní obřad v Qunu byl na rozdíl od předchozích akcí pořádaných v Johannesburgu a Pretorii intimnější. Jeho součástí byly také rituály kmene Tembu, k němž Mandela patřil. Jejich smyslem je pomoci duši zemřelého dostat se k předkům a vysvětlit tělu, co se s ním děje. Poráží se k tomu většinou vůl a jeho maso se před pohřbem jí, k mrtvému v rakvi promlouvá kmenový vůdce.

Do Qunu přijelo na 4500 lidí pozvaných k pohřebnímu ceremoniálu. Rakev přivezli vojáci na lafetě a položili na kraví kůži. Na podium vyzdobené 95 svícemi a Mandelovým portrétem pak přicházeli příbuzní, afričtí státníci, zástupci kmene Tembu a loučili se s Mandelou. Hovořili méně oficiálně než účastníci úterní pietní akce uspořádané na johannesburském stadionu za přítomnosti desítek zahraničních státníků.

Mezi řečníky byli i Mandelův vnuk a vnučka, mnozí si prvního černošského prezidenta připomínali z osobních kontaktů s ním. Většina z nich hovořila o velikosti ztráty, kterou pro ně a pro celou JAR Mandelova smrt znamená.

Část obřadu měla v režii armáda Autor: ctk
Část obřadu měla v režii armáda

Pohřební ceremonie byla především lidská, na začátku se zpívala hymna a zpěv velkého sboru pak předěloval jednotlivé projevy. Vedle vdovy po Mandelovi Graçay Machelové seděl prezident Jacob Zuma a po jeho druhé straně předchozí Mandelova žena Winnie.

Po tomto obřadu se pak už jenom asi 400 hostů vydalo na pozemek rodiny k připravenému hrobu. Rakev tam znovu vezli vojáci a zazněla salva z děl. Vojáci pak z rakve sňali Mandelovy řády a odznaky i státní vlajku a pomodlili se nad ní. Nakonec přelétly vojenské vrtulníky a stíhačky a rakev byla spouštěna do hrobu. Poslední chvíle s mrtvým zůstaly bez kamer a zůstaly vyhrazené jenom pro rodinu, jak si příbuzní přáli.

Mandela strávil skoro tři desetiletí ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Zatímco v době jeho uvěznění bylo zakázáno vyvěšovat jakékoli jeho fotografie, po jeho smrti byly vidět po celé zemi. Mandela byl právník a první ve své rodině, kdo vystudoval. Zatčen byl v roce 1962 a ve vězení strávil 27 let. Nobelovu cenu dostal v roce 1993 spolu s posledním bělošským prezidentem JAR Frederikem de Klerkem. O rok později se stal prezidentem, ale o další mandát už v roce 1999 neusiloval. Na veřejnosti se naposledy objevil před třemi lety na fotbalovém mistrovství světa v Johannesburgu.

"Vrátil nám hrdost," píše se na plakátu který zaplavil jihoafrická města i Mandelovu rodnou vesnici Autor: ctk
„Vrátil nám hrdost,“ píše se na plakátu který zaplavil jihoafrická města i Mandelovu rodnou vesnici

Nelson Rolihlahla Mandela
» narodil se 18. července 1918 v Jihoafrické unii jako syn místního náčelníka kmene a zemřel 5. prosince 2013 v Jihoafrické republice
» v roce 1941 navázal kontakt se členy Afrického národního kongresu
» vystudoval práva a v roce 1953 získal diplom
» sympatizoval s komunistickou myšlenkou, ale jako věřící metodista se nikdy komunistou nestal
» v roce 1951 byl zvolen prezidentem mládežnické odnože ANK, v roce 1961 založil jeho ozbrojené křídlo
» v roce 1962 byl uvězněn, v roce 1964 odsouzen k doživotí, v roce 1990 byl propuštěn
» v roce 1994 se stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky
» v roce 1993 získal s Frederikem de Klerkem Nobelovu cenu míru
» byl třikrát ženatý

Terorista, vězeň, prezident, otec národa. Tím vším byl Mandela

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video