Mayová s brexitem nebude spěchat, předčasné volby nechce | E15.cz

Mayová s brexitem nebude spěchat, předčasné volby nechce

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová
Britská ministryně vnitra Theresa Mayová
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nastupující britská premiérka Theresa Mayová nehodlá se zahájením výstupových rozhovorů s Evropskou unií spěchat, nejprve se na ně chce připravit. Po posledním jednání vlády odcházejícího ministerského předsedy Davida Camerona to dnes prohlásil vysoký představitel jeho kabinetu Chris Grayling, který zastává post vůdce konzervativců v Dolní sněmovně. Premiérka podle ministra obrany Michaela Fallona odmítá i možnost předčasných voleb.

„Článek 50 (unijní smlouvy) bude podle mého názoru aktivován, až budeme připraveni. Nejdůležitější nyní je, abychom učinili to, co je v našem státním zájmu,“ řekl Grayling v rozhovoru se stanicí Sky News. „Připravíme se na vyjednávání, rozhodneme se o tom, jaký vztah (s EU) chceme dohodnout, teprve pak učiníme další krok a aktivujeme článek 50,“ dodal.

Mayová již dříve řekla, že letos nepředpokládá aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství. Toto prohlášení učinila v době, kdy se očekával souboj s protikandidátkou Andreou Leadsomovou s tím, že vítězka premiérský úřad převezme na podzim. Leadsomová se ale z klání v pondělí nečekaně stáhla.

Nejdříve kabinet, pak brexit

Grayling rovněž hovořil o tom, že Mayová ze všeho nejdříve ustaví svůj kabinet. Řekl, že nebude ve výběru hodnotit to, jaký tábor před červnovým referendem možný kandidát zastával. „Vybere si tým, který bude mít zájem pracovat ve prospěch této země,“ uvedl s tím, že záměrem Mayové je opět sjednotit Konzervativní stranu.

Mayová se před referendem vyslovila pro setrvání země v EU, do kampaně se ale nezapojila. Nyní opakovaně prohlásila, že výsledek plebiscitu je jasný, proto je brexit nevyhnutelný. Rovněž odmítla výzvy k uspořádání nového referenda.

Fallon dnes prohlásil, že Mayová nechce vypsat předčasné volby a hodlá pokračovat ve vládě konzervativců až do řádných voleb, které budou v roce 2020. Portál standard.co.uk napsal, že stejně jako Fallon hovoří i další zdroje blízké budoucí premiérce.

Theresa Mayová (59)
Před začátkem své politické kariéry působila Mayová v Bank of England. Poslankyní za konzervativce je od roku 1997, velmi záhy se dostala na post stínové ministryně, nejprve školství, později dopravy.
Dáma známá svou zálibou v pestře zbarvených lodičkách dlouhodobě prosazuje modernizaci konzervativní strany. Na partajní konferenci v roce 2003 ve známém proslovu sdělila členům strany, že veřejnost je často vnímá jako členy „špinavé strany“. Získala si tím řadu příznivců i dlouholetých nepřátel.
V roce 2010 Mayová usedla na post ministryně vnitra, čímž se stala nejvýše postavenou britskou političkou. Je zároveň jedním z nejdéle sloužících šéfu tohoto rezortu. Velký úspěch znamenala v roce 2013, když se jí podařilo prosadit vyhoštění radikálního duchovního abú Katada. Na stejném úkolu selhalo několik jejích předchůdců.
Na hlavu ministryně vnitra ale padá i nesplněný slib vlády snížit čistou migraci do Británie na sto tisíc lidí ročně. Navíc podporovala setrvání Británie v EU, ačkoliv se v kampani nijak významně neangažovala.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video