Mayová s Macronem ohlásili akční plán proti terorismu, bojovat chtějí také na internetu | E15.cz

Mayová s Macronem ohlásili akční plán proti terorismu, bojovat chtějí také na internetu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francie a Británie se dohodly na spuštění společného "akčního plánu" v boji proti terorismu. Po dnešní schůzce v Paříži to oznámili francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová. Jednání o takzvaném brexitu by podle Macrona měla začít "co možná nejdříve". Mayová uvedla, že začnou podle plánu příští týden.

Boj proti terorismu a odchod Británie z Evropské unie byly hlavními tématy, o kterých Macron s Mayovou jednali. Premiérka na dlouho plánovanou návštěvu Paříže dorazila jen pár dní poté, co v předčasných volbách ztratila její Konzervativní strana většinu v parlamentu.

Francouzský prezident, jehož země se v posledních letech stala terčem několika velkých teroristických útoků, po nedávné sérii atentátů v Británii nabídl Londýnu užší spolupráci mezi bezpečnostními složkami obou zemí. Dnes Macron s Mayovou oznámili spuštění "velmi konkrétního" protiteroristického "akčního plánu".

Podle Mayové je boj s terorismem jednou z největších výzev, kterým obě země čelí. Zajistit je potřeba mimo jiné to, aby nebyl internet pro teroristy bezpečným místem, uvedla premiérka. Francie a Británie do konce tohoto roku uspořádají obranný summit, dodal Macron.

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie by podle Macrona měla začít, jakmile to jen bude možné. Britská ministerská předsedkyně uvedla, že začnou příští týden. Původně se mělo začít jednat již v pondělí 19. června. Tváří v tvář situaci, kterou přinesly výsledky britských voleb, se ale stále hlasitěji hovoří o odsunutí počátku jednání, která musí skončit do jara 2019.

Pokud by se Spojené království rozhodlo v EU přece jen zůstat, jsou podle Macrona do doby ukončení jednání "dveře stále otevřené".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video