Medveděv: Rekapitalizace ruských bank proběhne do konce ledna | E15.cz

Medveděv: Rekapitalizace ruských bank proběhne do konce ledna

Medveděv: Rekapitalizace ruských bank proběhne do konce ledna
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Program ruské vlády, který umožní rekapitalizaci ruského bankovního sektoru prostřednictvím domácích dluhopisů, takzvaných OFZ, by měl být hotov do konce ledna. Oznámil to ruský premiér Dmitrij Medveděv, kterého z ruských médií citovala agentura Reuters.

Ruský bankovní systém tvrdě zasáhly západní sankce, uvalené na Rusko v souvislosti s jeho rolí v ukrajinské krizi. Velkým bankám tyto restrikce omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a také loňský výrazný propad kurzu rublu.

Místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov ve středu prohlásil, že ruská vláda připravuje plán na podporu ekonomiky, na jehož realizaci bude potřebovat 1,375 bilionu rublů (půl bilionu korun). Plán zahrnuje i čtvrt bilionu rublů z Národního fondu bohatství na rekapitalizaci státních bank.

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev ve středu ovšem podotkl, že ruská ekonomika začíná vykazovat známky oživení z nejhorší fáze nynější finanční krize. Poukázal přitom na stabilizaci cen ruských akcií a kurzu ruské měny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!