Merkelová a Sarkozy dali bankám nabídku, kterou nešlo odmítnout | E15.cz

Merkelová a Sarkozy dali bankám nabídku, kterou nešlo odmítnout

Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy
Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy
• 
ZDROJ: CTK/AP/Philippe Wojazer

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dohoda na summitu EU z dnešního rána nebude podle analytického serveru Eurointelligence stačit k vyřešení řecké krize. Ani odsouhlasený 50procentní odpis řeckého dluhu veřejné finance v zemi nestabilizuje. Kritický je také list Financial Times Deutschland (FTD), podle něj banky dostaly nabídku jako vystřiženou z mafiánského filmu.

Eurointelligence tvrdí, že pro banky by bylo výhodnější, pokud by jejich účast na odpisech byla nedobrovolná, protože jsou pro takový případ pojištěné. Unijní politici v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym od nich však očekávají, že dobrovolně odepíší 100 miliard eur, což prý nezvládnou.

„Je to komplexní dohoda? Samozřejmě, že je. Udělali přesně to, co se od nich očekávalo. A vyřeší to krizi? Samozřejmě, že ne. Pravděpodobnost, že se podaří řeckou dohodu naplnit, se blíží nule,“ uvedl Eurointelligence.

Pokud by se podařilo současnou dohodu naplnit, čemuž server nepřikládá velké šance, řecký dluh by se stabilizoval na 120 procentech HDP. „To ale rozhodně nebude považováno za dostatečné. Přestože má Itálie dluh na této úrovni také, neznamená to, že jde o přijatelnou úroveň pro země, které zbankrotovaly.“

Daleko vhodnější by tak podle serveru bylo odepsání zhruba 80 procent řeckých dluhů. Řecko by získalo přístup na finanční trhy a ztratilo tak závislost na mezinárodní finanční pomoci. „Tenhle cíl ovšem není v dosahu.“

FTD jde ve své kritice závěrů summitu ještě dále. Banky podle komentátora deníku neměly jinou možnost, než závěr jednání přijmout. „Byla to jako v nejkrásnějším mafiánském filmu nabídka, kterou nelze odmítnout. Jinak by (politici) přistoupili k vynucenému škrtnutí dluhů,“ píše list.

Deník uvedl, že evropští politici jednali mimořádně tvrdě a vůči bankám se dopustili bezostyšného vydírání. Zároveň ale dodává, že bankám nejspíše není tato obchodní praxe „zcela neznámá“.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video