Merkelová: Berlín se snaží zlepšit pozici Česka ve sporu o naftu | E15.cz

Merkelová: Berlín se snaží zlepšit pozici Česka ve sporu o naftu

Skladovací nádrže pohonných hmot
Skladovací nádrže pohonných hmot
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo a Česká republika spolupracují na tom, aby zlepšily postavení Prahy ve sporu o vlastnictví strategických zásob nafty, kterou mělo Česko uloženu ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle Sobotky je Praha připravena vlastnické právo na naftu doložit.

Česko u Viktoriagruppe uskladnilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce ale v dubnu předběžně všechny pohledávky České republiky vůči firmě popřel. Vláda následně oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou.

„Podle našeho právního názoru bude klíčová otázka, do jaké míry bude možné zohlednit vlastnické nároky českého státu,“ řekla Merkelová. „Věc je teď v rukou soudu, ale Německo a Česká republika úzce spolupracují na tom, co by se ještě dalo udělat, aby se zlepšilo vlastnické postavení českého státu,“ dodala.

„Na půdě Německa máme uloženu velkou část našich hmotných rezerv, které se týkají nafty, a přirozeně máme zájem jako Česká republika, aby tyto rezervy nebyly ohroženy konkurzem společnosti Viktoriagruppe,“ řekl Sobotka. „Česká republika je přirozeně připravena doložit vlastnické právo k těmto hmotným rezervám,“ uvedl.

Češi nárokují i stovky milionů

„V každém případě jde skutečně o majetek České republiky, který byl pořízen za prostředky daňových poplatníků České republiky a přirozeně česká vláda má zájem na tom, aby tento majetek nebyl dotčen jakýmikoli problémy společnosti Viktoriagruppe,“ řekl Sobotka. Německé vládě poděkoval za dosavadní spolupráci v případu.

Kromě samotné nafty má Česká republika za společností Viktoriagruppe i další pohledávky. Státní správa hmotných rezerv přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů korun, mimo jiné za neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Celní a daňové úřady podle zdroje ČTK nárokují až 300 dalších milionů korun.

Čtěte také:

Viktoriagruppe: německý správce předběžně popřel pohledávky Česka

Kauza Viktoriagruppe: Mládek požádal německou vládu o podporu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video