Merkelová je oficiálně kandidátkou na kancléřku. Po měsících váhání jí podpořila i CSU

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: reuters

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
Angela Merkelová
Angela Merkelová, německá kancléřka
6
Fotogalerie

Angela Merkelová se dnes oficiálně stala kandidátkou konzervativní unie CDU/CSU na německou kancléřku. Na setkání špiček obou stran v Mnichově ji podpořila i bavorská CSU, která se k tomu dlouhé měsíce neměla. Na společné tiskové konferenci to dnes řekl předseda CSU Horst Seehofer.

Zatímco Křesťanskodemokratická unie (CDU) Merkelovou na kancléřku navrhla už loni, sesterská Křesťanskosociální unie (CSU) tak formálně učinila až dnes. Na zasedání vedení obou politických uskupení šéf CSU a bavorský premiér Seehofer prohlásil, že jeho strana stojí za Merkelovou.

Na tiskové konferenci to zdůvodnil tím, že se Německu doma i na mezinárodní scéně daří dobře. Země je podle něj ostrovem stability v době, kdy se svět rychle mění.

Důvodem několikaměsíčního váhání CSU, zda již čtvrtou kandidaturu Merkelové na kancléřku podpořit, byly především tvrdé spory o migrační politiku. Vrcholní představitelé bavorské strany přístup Merkelové řadu měsíců kritizovali a někteří z nich dokonce zvažovali, zda by CSU neměla v zářijových parlamentních volbách kandidovat samostatně.

V poslední době se názory obou stran sblížily. Nadále je ale rozděluje názor na pevnou hranici počtu přijímaných uprchlíků. Křesťanskosociální unie tak půjde do voleb s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání běženců na 200.000 ročně, Křesťanskodemokratická unie kancléřky Merkelové si limit nepřeje, i když obecně pro omezení migrace je.

"Máme rozdílný názor na otázku horní hranice," potvrdila na tiskové konferenci Merkelová, podle které se ale strany dohodly, že své rozdílné názory budou respektovat. Seehofer už v minulosti řekl, že se CSU bez stanovení horní hranice nebude podílet na příští vládě. Merkelová na otázku možného vývoje po volbách neodpověděla, soustředí se teď na to, aby volby vyhrála, řekla.

Volební kampaň před zářijovými volbami bude podle Merkelové i Seehofera zatím nejtěžší, jakou zažili. Podle šéfky vlády to souvisí s vývojem v Německu i na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů, proč se nyní v Mnichově obě strany snaží prezentovat co nejjednotněji, je podle pozorovatelů i náhlý vzestup sociální demokracie. Ještě před pár týdny sesterské strany v průzkumech veřejného mínění nad druhou nejsilnější sociální demokracií vedly zhruba o 11 až 16 procentních bodů. Po nominaci bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře za SPD je ale už dělí jen čtyři až šest bodů.