Martin Schulz se může stát novým německým kancléřem, chtějí ho socialisté | E15.cz

Martin Schulz se může stát novým německým kancléřem, chtějí ho socialisté

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kandidátem německé koaliční sociální demokracie na kancléře se překvapivě nestane předseda strany Sigmar Gabriel, ale bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Informují o tom německá média. Schulz podle nich Gabriela nejspíš nahradí také v čele strany. Gabriel místo toho má do zářijových voleb vykonávat funkci ministra zahraničí.

O tom, kdo bude za SPD kandidovat na kancléře, se spekulovalo několik měsíců. Vedle Gabriela a Schulze se mluvilo také o primátorovi Hamburku Olafu Scholzovi. V posledních týdnech už média i odborníci víceméně počítali s tím, že se současné kancléřce za CDU/CSU Angele Merkelové postaví nynější vicekancléř a ministr hospodářství Gabriel. I proto je dnešní zpráva nečekaná.

Gabriel dnes podle německých médií spolustraníkům v Berlíně řekl, že kandidovat nebude. Zároveň jako kandidáta navrhl Schulze, který by se podle něj měl stát i šéfem strany. Návrh kandidatury Schulze na kancléře musí ještě formálně schválit vedení strany. Do čela strany by ho pak měl zvolit mimořádný stranický sjezd.

Sedmapadesátiletého politika k rozhodnutí, o němž do poslední chvíle věděl jen on a Schulz, vedly osobní i politické důvody. Už dříve se mluvilo o tom, že Schulz je v průzkumech veřejného mínění oblíbenější než Gabriel, a mohl by tak lépe konkurovat šéfce konzervativní unie Merkelové. "Kdybych teď kandidoval, selhal bych a se mnou SPD," řekl Gabriel ke svému rozhodnutí magazínu Stern. Schulz podle něj má výrazně větší šance.

Svou politickou budoucnost alespoň na příští měsíce vidí Gabriel na ministerstvu zahraničí, kde by měl nahradit Franka-Waltera Steinmeiera, který se v únoru podle všeho stane spolkovým prezidentem. Na resortu hospodářství by Gabriela měla vystřídat jeho dosavadní náměstkyně Brigitte Zypriesová, uvedla agentura DPA s odvoláním na zdroje ze sociální demokracie.

Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách však nebude ani pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty, které Gabriel vede od konce roku 2009.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video