Merkelová: Rozdělování uprchlíků po celé EU by mělo být spravedlnější | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Merkelová: Rozdělování uprchlíků po celé EU by mělo být spravedlnější

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová pochybuje, že v brzké době uspěje snaha o spravedlivější rozdělení uprchlíků v Evropské unii. O tomto tématu bude 3. února na Maltě jednat s představiteli ostatních členských zemí EU. 

Unie by si podle ní vylepšila svůj pošramocený obraz, kdyby se soustředila na podstatné věci, zrychlila rozhodování a změnila prezentaci navenek. Merkelová to řekla ve videu, jenž se dnes objevilo na webu kancléřství.

"Já bych nešířila příliš mnoho optimismu," uvedla Merkelová. "Ale musíme už trvat na tom, aby každý při rozdělování převzal díl solidarity," dodala. Podle Merkelové musí být každý stát připraven podílet se na všech aspektech zvládání migrace. "Jak to přesně může vypadat, nemohu v této fázi ještě říci. Téma tedy není ještě vyřešeno," doplnila.

Uzavření balkánské trasy pomohlo. Do Německa přišlo mnohem méně uprchlíků

V pátek 3. února se na Maltě k migraci uskuteční neformální summit šéfů států a vlád členských zemí EU. "Chceme přirozeně zastavit nelegální přistěhovalectví a věříme, že to je účelné i pro migranty, neboť loni se jich přes 4000 utopilo ve Středozemním moři, většina na cestě z Libye do Itálie," prohlásila Merkelová s tím, že dohodu o vracení migrantů do Libye bude možné dojednat, až se v severoafrické zemi zlepší politická situace.

Dobrá vnější komunikace EU musí podle Merkelové zahrnovat informace o tom, zda členské státy dodržely a realizovaly to, na čem se usnesly. "Věřím, že to je důležité, neboť občanky a občané mají dojem, že jsme už řadu věcí vyjednali, ale mnohé z toho nebylo prosazeno," poznamenala kancléřka, která bude v zářijových parlamentních volbách znovu usilovat o křeslo předsedkyně vlády.

Merkelovou dnes jako přímou kandidátku Křesťanskodemokratické unie (CDU) podpořila 96 procenty hlasů členská základna strany v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko - Přední Pomořansko.

Plot do Španělska se pokusilo překonat 1100 Afričanů, zranili pohraničníky

Uprchlíci podpálili tábor na Lesbu. Tsipras je šokován

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!