Merkelová věří nové velké koalici. Vláda musí posunout zemi dopředu, zdůraznila | E15.cz

Merkelová věří nové velké koalici. Vláda musí posunout zemi dopředu, zdůraznila

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: Reuters

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kancléřka trvá na tom, že budoucí vláda musí dbát na vyvážený rozpočet a podporovat byznys.

Německá kancléřka Angela Merkelová se o víkendu jednoznačně postavila proti opakování voleb. Její postoj naznačuje, jak velké naděje vkládá do jednání o pokračování velké koalice mezi CDU/ CSU a sociálními demokraty (SPD). Před týdnem totiž dala najevo, že upřednostní předčasné hlasování před menšinovou vládou.

Merkelová se po zářijových volbách chtěla dohodnout se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Vleklá jednání ale před týdnem ztroskotala a zdálo se, že k zamýšlené koalici neexistuje alternativa.

V pátek však zřejmě pod vlivem prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera projevila vstřícnost k rozhovorům SPD. Původně přitom trvala na odchodu do opozice, jelikož svůj katastrofální volební výsledek přičítala angažmá ve velké koalici.

Také v sociální demokracii se objevují vstřícné hlasy. „SPD si je velmi dobře vědoma své zodpovědnosti za Německo, ale zvláště za Evropu,“ uvedl již v pátek šéf sociálních demokratů Martin Schulz. „SPD se nemůže chovat jako paličaté dítě,“ podotkl i sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas.

Merkelová na sobotním regionálním sjezdu křesťanských demokratů v Meklenbursku-Předním Pomořansku dosavadní partnerství se sociální demokracií chválila. Podle ní fungovalo dobře. „Nechápu, proč SPD během volební kampaně nikdy neřekla o velké koalici jediné dobré slovo,“ podotkla kancléřka.

Zároveň však dala najevo, že nehodlá slevit ze svých představ o budoucí vládě. Podle ní musí být oddána myšlence vyváženého rozpočtu, řídit se selským rozumem a podporovat byznys.

„Německo potřebuje stabilní vládu. Ale musí to být vláda, která posune zem dopředu,“ zdůraznila. Jednání, která mají pod Steinmeierovým dohledem odstartovat ve čtvrtek, budou zřejmě náročná. Uvnitř SPD zpochybňuje další velkou koalici především mladé křídlo. Vedení partaje dalo najevo, že definitivní rozhodnutí nepadne před stranickým sjezdem, jenž se bude konat od 7. do 9. prosince.

Veřejnost je v názoru na pokračování dosavadní vlády rozdělená. Z průzkumu pro televizní stanici ZDF vyplývá, že variantu velké koalice považuje za dobrou 48 procent tázaných, 46 procent ji má za špatnou. Menšinový kabinet by byl správným řešením pro třicet procent respondentů.

Pro spojení s SPD je i šéf CSU Seehofer
Obnovená velká koalice konzervativní unie CDU/ CSU a sociálních demokratů (SPD) by byla pro Německo nejlepším řešením. Řekl to v rozhovoru pro Bild am Sonntag bavorský premiér Horst Seehofer. Šéf CSU nicméně uvedl, že velká koalice by neměla být uzavřena za každou cenu.
Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video