Merkelová: Vracet migranty rovnou z německých hranic? Jsem připravena se státy jednat | e15.cz

Merkelová: Vracet migranty rovnou z německých hranic? Jsem připravena se státy jednat

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jednostranné kroky v oblasti migrace by podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) mohly vést k dominovému efektu a mít negativní dopad na Evropskou unii. S dalšími státy EU proto bude jednat o tom, zda vracet některé migranty rovnou z německých hranic. Merkelová to dnes řekla na tiskové konferenci v Berlíně po zasedání vedení křesťanských demokratů (CDU). Nepřímo také odmítla časové ultimátum sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která chce, aby se v případě neúspěchu vyjednávání začalo v červenci s vracením běženců z německých hranic.

"Při všem, co děláme - takové je naše přesvědčení ze strany CDU - musíme zastupovat společně německé a evropské zájmy. Proto nechceme postupovat jednostranně, bez domluvy a na úkor třetích," zdůraznila šéfka německé vlády. "Jsme přesvědčeni, že nepředjednané vracení (migrantů) z hranic naší země, která se nachází v srdci Evropy, by mohlo vést k negativním dominovým efektům," poznamenala také.

Příští dva týdny se proto kancléřka chce pokusit najít ohledně vracení migrantů z německých hranic shodu s dalšími evropskými státy. Merkelová, která obecně migrační plány svého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) podporuje, situaci začátkem července znovu posoudí.

"Neexistuje tedy žádný automatismus," poznamenala ale k tomu, že by se začátkem července začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje koaliční CSU.

Vedení bavorské strany, kterou na podzim čekají zemské volby, dnes příslušné usnesení schválilo jednomyslně. Předseda CSU na tiskové konferenci v Mnichově uvedl, že policii nařídí, aby do země okamžitě přestala pouštět lidi, kteří mají do Německa zakázaný vstup nebo zde nemohou pobývat.

S dalšími opatřeními, mezi něž by mělo patřit hlavně vracení migrantů, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, chce vyčkat do začátku července.

Postup CSU vůči CDU dnes tvrdě kritizoval místopředseda křesťanských demokratů Armin Laschet, který hovořil o neférovém chování. Není možné, aby se tak chovala sesterská strana, je přesvědčen. CSU vyčetl mimo jiné to, že dosud politikům CDU neposkytla Seehoferův migrační plán, který se stal předmětem sporu.

Situace se v uplynulém týdnu vyhrotila natolik, že Seehofer pohrozil zavedením opatření vůči migrantům i přes nesouhlas Merkelové, což by nejspíše vedlo ke konci současné vlády. Merkelová dnes přesto poznamenala, že si dokáže představit další spolupráci se svým ministrem.

Koaliční sociální demokraté (SPD), kteří také Seehoferův návrh odmítají, se k napjaté situaci ve vládě vyjádří na tiskové konferenci v 16:00 SELČ.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video