Merkelová vzkazuje Němcům: Příští rok bude těžší, není ale třeba se bát | E15.cz

Merkelová vzkazuje Němcům: Příští rok bude těžší, není ale třeba se bát

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příští rok bude dle německé kancléřky Angely Merkelové v zemích eurozóny těžší než ten letošní, ale Německu se daří dobře a Němci si mohou zachovat důvěru v budoucnost. Merkelová to uvedla v předtočeném novoročním projevu, který bude odvysílán večer a již dnes ho zveřejnil tisk.

„Německu se daří dobře, i když příští rok bude bez pochyb obtížnější než ten, který právě končí,“ vzkázala Němcům Merkelová.

Rok 2011 podle ní zůstane rokem hlubokých zvratů. Zmínila se o nepokojích v arabském světě i o katastrofě, která postihlo Japonsko a tamní jadernou elektrárnu Fukušima. Německo tato havárie ovlivnila natolik, že vláda rozhodla skoncovat s jadernou energetikou do roku 2022.

Merkelová část projevu věnovala euru a připomenula rovněž výhody, které kontinentu v minulých 50 let přinesl evropský projekt. Jsou to dle jejích slov mír, svoboda, spravedlnost, demokracie a dodržování lidských práv.

Evropa vzejde podle kancléřky ze současné krize eura posílená, i když to bude dlouhá cesta. „Jednotná měna může být skutečně úspěšná jenom tehdy, budeme-li v Evropě spolupracovat lépe než dosud. Na konci této cesty bude Evropa silnější, než byla před krizí,“ řekla.

„V Německu máme důvod k důvěře,“ prohlásila k situaci ve své zemi. Německá ekonomika je podle jejích slov silnější, než jsou ekonomiky sousedních států, o čemž svědčí zejména ukazatel nezaměstnanosti, která je nejnižší za minulých 20 let.

Předpokládá se, že hospodářský růst Německa příští rok dosáhne 0,5 až jedno procento. Dle průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnil institut Allensbach, se 49 procent Němců dívá na roku 2012 s optimismem. Pesimistických je jenom 17 procent obyvatel a ke skeptikům se řadí 26 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video