Merkelová zůstává v čele CDU, dostala téměř 90 procent hlasů | E15.cz

Merkelová zůstává v čele CDU, dostala téměř 90 procent hlasů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Angela Merkelová povede německé křesťanské demokraty i v dalších dvou letech. Na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu dnes získala téměř 90 procent hlasů. Tento výsledek je těsně u hranice toho, o čem se před sjezdem mluvilo jako o úspěchu. Očekávalo se však, že Merkelová tuto hranici překoná.

Německá kancléřka dnes získala 845 z 944 platných hlasů, což představuje 89,5 procenta. Výsledek volby Merkelová, která neměla protikandidáta, přijala a spolustraníků poděkovala za důvěru.

Oproti hlasování před dvěma lety, kdy se pro ni vyslovilo 96,7 procenta delegátů, je ale dnešní výsledek výrazným poklesem. Nižší procento hlasů - 88,4 - dostala Merkelová, která CDU vede už téměř 17 let, jen v roce 2004, kdy ještě nebyla kancléřkou.

Úbytek hlasů pro dvaašedesátiletou političku, která bude příští rok již počtvrté kandidovat na kancléřku, vnímají pozorovatelé především jako výraz nespokojenosti části křesťanských demokratů s uprchlickou politikou Merkelové. Ten byl dnes dobře patrný i v projevech některých delegátů na stranickém sjezdu.

I přes nepopularitu některých kroků Merkelové, která v poslední době svou uprchlickou politiku hodně změnila, se ale očekávalo, že ji do volebního roku 2017 sjezd vyšle s výraznější podporou. Některá německá média proto už nyní hovoří o studené sprše pro kancléřku.

Na druhou stranu ale dostala Merkelová větší procento hlasů než jakýkoli ze staronových místopředsedů, které dnes sjezd také zvolil. Do nejužšího vedení strany se vrací předsedkyně CDU v Porýní-Falci Julia Klöcknerová (86,2 procenta), ministerský předseda Hesenska Volker Bouffier (85,4), šéf straníků v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet (81,9), ministr vnitra v Bádensku-Württembersku Thomas Strobl (73,9) a spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová (72,4).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video