Mexického kandidáta na post šéfa MMF podpořily další země | E15.cz

Mexického kandidáta na post šéfa MMF podpořily další země

Mexického kandidáta na post šéfa MMF podpořily další země
Augustin Carstens (52), guvernér El Banco de México
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Kanada a Austrálie ve společném prohlášení podpořily kandidaturu guvernéra mexické centrální banky Agustína Carstense na post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podporu mexickému kandidátovi vyjádřily rovněž Peru a Chile, napsala agentura Reuters.

Pro Carstense se již dříve vyslovila například Kolumbie, podle níž má tento kandidát podporu řady latinskoamerických zemí. Carstens o post šéfa MMF soupeří s francouzskou ministryní financí Christine Lagardeovou, která je považována za favoritku.

Od založení globálních finančních institucí na konci druhé světové války je praxe taková, že v čele MMF stojí Evropan, zatímco v čele Světové banky bývá Američan. V poslední době se ale mezi některými zeměmi, hlavně z řad mladých tržních ekonomik, objevují požadavky, aby se s touto praxí skoncovalo.

Carstens se tento týden představil výkonné radě MMF jako kandidát se zkušenostmi z ekonomických a finančních krizí. Ve funkci výkonného ředitele fondu by chtěl prosazovat větší zastoupení rozvojových zemí a posilovat schopnost MMF předcházet krizím. Rada bude od 28. června o kandidátech jednat a konečné rozhodnutí má padnout 30. června. Vítěz nahradí ve funkci Francouze Dominiqua Strausse-Kahna. Ten minulý měsíc na místo ředitele fondu rezignoval v reakci na obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!