Miliardář Bloomberg odstoupil z bojů o Bílý dům. Dál podpoří Joea Bidena | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Miliardář Bloomberg odstoupil z bojů o Bílý dům. Dál podpoří Joea Bidena

ČTK

Miliardář Michael Bloomberg ve středu oznámil, že končí své snahy o zisk demokratické nominace do listopadových prezidentských voleb v USA. S odkazem na vyjádření štábu jeho kampaně to uvedla agentura Reuters. V dalších bojích se přitom chystá podpořit bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

„Životaschopná cesta k nominaci již neexistuje,“ sdělil v prohlášení někdejší starosta New Yorku, který vynaložil na politickou reklamu v posledních měsících přes půl miliardy dolarů (11,4 miliardy korun). „Budu pracovat na tom, aby se stal dalším prezidentem Spojených států,“ uvedl pak na adresu Bidena, když mu vyjadřoval podporu.

Bloomberg se do nominačního klání zapojil až loni v listopadu a od té doby spustil i na americké poměry nebývale intenzivní předvolební kampaň, kterou financoval výhradně ze svých vlastních prostředků.

Nezúčastnil se přitom prvních čtyř volebních klání a svoje naděje vsadil na úspěch v takzvaném volebním superúterý, kdy se konaly primární volby ve 14 státech naráz. V těchto soubojích se rozdělovala více než třetina všech delegátů, kteří o udělení demokratické nominace rozhodují na letním sjezdu.

Komentář Julie Urbišové: Bidenovo momentum a dokonalost americké politiky

Miliardář však zaznamenal neuspokojivé výsledky, podle dosud sečtených a přepočítaných hlasů získal pouze 44 volitelů z 1344, o něž se v úterý bojovalo. Ještě v pondělí před začátkem hlasování přitom prohlašoval, že s kampaní hodlá pokračovat až do letního nominačního sjezdu.

Osmasedmdesátiletý Bloomberg je jedním z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění pochází zejména z mediální společnosti Bloomberg, kterou založil v 80. letech 20. století. Kromě toho, že sloužil 12 let jako starosta New Yorku, se také angažoval jako štědrý dárce pro skupiny bojující proti klimatickým změnám a za striktnější kontrolu držení zbraní v USA.

V souboji o možnost utkat se v listopadových volbách s prezidentem Donaldem Trumpem nyní zůstávají čtyři kandidáti z původních více než 20. 

V sobotu svoje snahy o Bílý dům ukončil miliardář Tom Steyer, v neděli jej následoval bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg a v pondělí senátorka za stát Minnesota Amy Klobucharová, píše Reuters.

Joe Biden v primárkách uspěl na jihu Spojených států, jeho rival Bernie Sanders vede v Kalifornii

Buttigieg končí v boji o Bílý dům, v Jižní Karolíně propadl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!