Prezidentské volby v USA: Buttigieg končí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Buttigieg končí v boji o Bílý dům, v Jižní Karolíně propadl

ČTK, bru

Pete Buttigieg odstupuje ze souboje o demokratickou nominaci na prezidenta USA. Sdělil to svým příznivcům ve městě South Bend v Indianě, kde dříve zastával funkci starosty. Buttigieg byl překvapením prvních kol demokratických primárek, v Jižní Karolíně ale výrazně propadl.

Zatím poslední demokratické primárky, které se v sobotu konaly v Jižní Karolíně, vyhrál s velkým náskokem bývalý viceprezident Joe Biden. Druhý skončil senátor Bernie Sanders. Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

Buttigieg ve své řeči ocenil, jakých úspěchů se jim podařilo dosáhnout. Zejména zmínil vítězství ve stranickém shromáždění v Iowě na začátku února.

Nyní je ale podle něj na místě si přiznat, „že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ“, prohlásil 38letý Buttigieg. Doplnil, že udělá „vše, co je v jeho moci“, aby zajistil, že příštím americkým prezidentem se stane zástupce demokratů.

Demokratické primárky v New Hampshire vyhrál Sanders, těsně za ním skončil Buttigieg

Po odstoupení Buttigiege, který se otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci, se o demokratickou nominaci bude ucházet už jen šest kandidátů. Původně jich bylo přes 20. Jak poznamenala agentura AFP, odchod Buttigiege by mohl zcela určitě pomoci Bidenovi. Další hlasy se mu budou hodit zejména v úterý 3. března, které je takzvaným volebním superúterým. Hlasovat se v případě demokratů bude ve 14 státech USA.

Primárky potrvají až do června a demokraté si v nich budou vybírat svého prezidentského kandidáta. Ten se pak v listopadu utká o prezidentské křeslo s nynějším republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.

Stále populárnější Bloomberg řeší, jak se v případě volebního úspěchu vyhnout střetu zájmů

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!