Ministr pro brexit Davis: Británie opustí EU zhruba v prosinci 2018 | E15.cz

Ministr pro brexit Davis: Británie opustí EU zhruba v prosinci 2018

Ministr pro brexit Davis: Británie opustí EU zhruba v prosinci 2018
David Davis
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Spojené království formálně opustí Evropskou unii zhruba v prosinci 2018 a článek 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, kterým oficiálně začne výstupová procedura, aktivuje Londýn na sklonku letošního roku. V obsáhlém článku k budoucímu vývoji Británie to napsal ministr pro brexit David Davis.

Text byl původně zveřejněn na portálu ConservativeHome to už v pondělí, server ho ale opětovně vydal, neboť ve středu se z řadového poslance stal přední člen kabinetu premiérky Theresy Mayové.

Davis uvádí, že Británie se nejdříve na výstupové rozhovory musí připravit, což si vyžádá určitý čas. „Celý proces by měl být dokončen tak, aby článek 50 mohl být spuštěn před koncem letošního roku nebo na začátku roku příštího,“ napsal Davis ještě jako poslanec. Do prosince 2018 pak očekává formální odluku od unie. V roce 2020 před parlamentními volbami budou podle něj konzervativci schopni ukázat voličům první úspěchy hospodářství, které bude zaměřeno na globální obchodování.

Jmenování Johnsona britským šéfem diplomacie vyvolává rozpory

Davisův pohled na výstupové rozhovory se shoduje s představami Mayové, která již před nástupem do premiérského křesla řekla, že aktivaci článku 50 neočekává před koncem letošního roku. K otázce přístupu na jednotný unijní trh Davis uvedl, že by bylo ideální, kdyby Británie pokračovala s unií v bezcelním obchodování. To osobně považuje za pravděpodobné, i když očekává, že vyjednávání budou provázet spory.

„Jakmile evropské země zjistí, že se ve věci kontroly našich hranic nechystáme ustoupit, budou chtít jednat podle svých vlastních zájmů,“ předpokládá Davis. Unijní představitelé nicméně prohlašují, že Londýn si může přístup na jednotný trh udržet jen pokud bude souhlasit s jeho čtyřmi pilíři, a to svobodou pohybu lidí, služeb, zboží a kapitálu.

Novou britskou premiérku Mayovou čekají nelehké úkoly

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!