Ministr spravedlnosti USA nebude vést vyšetřování údajného zásahu ruských hackerů | E15.cz

Ministr spravedlnosti USA nebude vést vyšetřování údajného zásahu ruských hackerů

ČTK

Jeff Sessions, ministr spravedlnosti USA, nebude dohlížet na vyšetřování údajných zásahů ruských hackerů do loňských amerických voleb. Prohlásil to na dnešní tiskové konferenci. Sessions čelí skandálu kvůli tomu, že během loňské předvolební kampaně dvakrát jednal s ruským velvyslancem v USA, při senátním jednání o své nominaci na ministra se o tom ale nezmínil. Nyní uznal, že senátory o jednání s velvyslancem Sergejem Kisljakem měl informovat, je ale přesvědčen, že jim nelhal.

Sessions tvrdí, že s velvyslancem o kampani nehovořil. Novinářům řekl, že tématem rozpravy byl terorismus a situace na Ukrajině. Dodal, že rozhovoru byli přítomni dva členové jeho týmu.

Při nominační rozpravě v Senátu dostal Sessions otázku, zda o kampani nynějšího prezidenta Donalda Trumpa hovořil s ruskými činiteli. Na to odpověděl, že ne.

Na dnešní tiskové konferenci ministr upozornil na to, že je třeba činit rozdíl v tom, že se před volbami s Kisljakem sešel jako senátor a ne jako člen Trumpovy kampaně.

 Putin přiznal, že boj proti dopingu v Rusku nefungoval

Sessions řekl, že rovněž nebude dozorovat žádné případné vyšetřování, které by se týkalo Trumpovy volební kampaně. To zdůvodnil tím, že by to nebylo vhodné, když se jí sám zúčastnil. Zároveň dodal, že nepotvrzuje a ani nevyvrací žádné spekulace o tom, zda takové vyšetřování existuje. Všechny případy, kterých se Sessions zřekl, povede jeho náměstek Dana Boente.

Objasňování výše zmíněné hackovací aféry má na starosti Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který je podřízen ministerstvu spravedlnosti, Sessions je navíc z titulu ministerské funkce i hlavním žalobcem USA.

1080p 720p 480p 360p 240p
První prezidentský projev Donalda Trumpa: S českými titulky
Dow Jones index po Trumpově projevu trhá nové rekordy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!