Ministrem financí Řecka bude Euklid Tsakalotos | E15.cz

Ministrem financí Řecka bude Euklid Tsakalotos

Euklid Tsakalotos
Euklid Tsakalotos
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým řeckým ministrem financí bude Euklidis Tsakalotos. Informovaly o tom agentury Bloomberg a Reuters s odkazem na řecké vládní zdroje. Tsakalota po svém odstoupení podpořil také bývalý ministr financí Řecka Varufakis. Tsakalotos doposud působil jako hlavní vyjednávač Atén s mezinárodními věřiteli. Tsakalotos složil v podvečerních hodinách přísahu a odjel na ministerstvo. Očekává se, že se zítra sejde se svými kolegy z euroskupiny.

Tsakalotos po převzetí úřadu od Varufakise, jehož dosavadní práci vysoce vyzdvihl, prohlásil, že Řekové v hlasování dali jasně najevo, že si „zaslouží něco lepšího“ a že „nebudou akceptovat neschůdné řešení“.

„Chceme pokračovat v diskusi (s věřiteli)“, pokračoval. „Věřím, že se něco může změnit v Evropě,“ dodal nový ministr a přiznal, že prožívá „nervozitu“ z přebírání portfolia financí „v okamžiku, který není nejsnadnější v řecké historii“.

Chceme pokračovat v diskusi (s věřiteli)

Tsakalotosovo jmenování se všeobecně předpokládalo vzhledem k tomu, že již přes dva měsíce vedl hlavní zátěž vyjednávání v eurozóně poté, co se této role vzdal kvůli jistým osobním kontroverzím jeho předchůdce Varufakis.

Některá média Tsakalotose popsala jako „muže ve Varufakisově stínu“, který si nepotrpí jako jeho předchůdce na světla ramp a Varufakisův temperament vyrovnává anglickou diskrétností získanou na univerzitě v Oxfordu a elitní střední škole v Etonu.

Profesor ekonomie Tsakalotos je zastáncem eura
- Ekonom Tsakalotos, s doktorátem z Oxfordu, je členem současné vlády od jejího vzniku v lednu 2015; dosud v ní zastával funkci náměstka ministra zahraničí pro mezinárodní ekonomické vztahy. Začátkem května převzal úlohu hlavního vyjednávače s mezinárodními věřiteli.

- Ve vládní levicové straně SYRIZA je Tsakalotos členem ústředního výboru; v této straně (do roku 2012 aliance) působí téměř deset let a bývá označován za „mozek její ekonomické politiky“. V květnu 2012 byl za stranu SYRIZA poprvé zvolen do parlamentu, kde zasedá doteď.

- Je zastáncem setrvání Řecka v eurozóně, ale odmítá další tvrdá úsporná opatření, která by zamotávala zemi dále do dluhové spirály. „Nechceme zvláštní zacházení, žádáme jen rovné zacházení,“ prohlásil letos v březnu v Dublinu při návštěvě konference strany Sinn Fein.

- Letos v únoru v jednom z rozhovorů připomněl, že systémy s pevnými směnnými kurzy, jako je měnová unie, jsou vždy pod tlakem, když v nich existují regionální a sociální rozdílnosti. A dodal, že „v posledních šesti letech stále říkal, že eurozóna je ohrožena úspornou politikou.“

- Někteří o něm hovoří jako o „muži ve Varufakisově stínu“, který si ale na rozdíl od svého předchůdce nepotrpí na světla ramp. Varufakisův temperament u něj střídá anglická diskrétnost.

- Velkou část života strávil v Británii, kde vystudoval politologii, filozofii a ekonomii na Oxfordské a Sussexské univerzitě a v roce 1989 dostal doktorát na Oxfordu. Poté pracoval rok jako výzkumný pracovník na univerzitě v Kentu, kde poté od října 1990 do června 1993 vyučoval.

- Od října 2010 je Tsakalotos profesorem ekonomie na Národní a Kapodistriasově univerzitě v Aténách, předtím vyučoval od října 1994 ekonomii na Aténské univerzitě ekonomie a obchodu.

- Tsakalotos se narodil v roce 1960 v Rotterdamu. Jeho manželkou je britská ekonomka Heather Gibsonová.

- Tsakalotos napsal šest knih a řadu článků o ekonomii. Svou knihu z roku 2012, nazvanou Crucible of Resistance: Greece, the Eurozone and the World Economic Crisis, zasvětil odhalování příčin současné řecké krize. Podle něj Řecko nebylo žádný ekonomický loudal, prošlo dvěma dekádami neoliberální modernizace, než na něj dolehla světová finanční krize z roku 2008. Příčinu současných potíží Řecka však vidí i v „krizi demokracie“ v eurozóně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video