Míra inflace v USA je na nejvyšší úrovni od listopadu 1981

Americká centrální banka

Americká centrální banka Zdroj: Reuters

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zrychlilo na 9,1 procenta z květnových 8,6 procenta. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981, uvedlo to americké ministerstvo práce. Analytici červnovou inflaci odhadovali na 8,8 procenta.

Statistika podle agentury Reuters podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) tento měsíc zvýší svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Dolar v reakci na údaje o inflaci posílil, euro tak poprvé od konce roku 2002 sestoupilo pod paritu s dolarem, takže bylo levnější než dolar.

Fed v letošním roce ve snaze bojovat s inflací zvýšil úrokové sazby už třikrát, celkem o 1,5 procentního bodu. Jeho základní úroková sazba se tak nyní nachází v pásmu 1,50 až 1,75 procenta.

Inflaci v USA tlačí vzhůru zejména růst cen energií a potravin. Index cen energií se v červnu meziročně zvýšil o 41,6 procenta, index cen potravin pak vzrostl o 10,4 procenta.

Zdražování v Česku - Vývoj cen základních potravin od roku 2015 do poloviny roku 2022

Video placeholde
• Videohub

„Index spotřebitelských cen přinesl další šok,“ řekl k červnovému vývoji inflace ekonom Robert Frick ze společnosti Navy Federal Credit Union. „Ačkoli v čele růstu indexu stojí ceny energií a potravin, které jsou z velké části globálním problémem, pokračuje také růst cen domácího zboží a služeb, včetně bydlení, automobilů a oděvů,“ dodal.

Americký prezident Joe Biden označil červnovou inflaci za „nepřijatelně vysokou“. Dodal nicméně, že vzhledem k poklesu cen benzinu v posledních týdnech už nejsou data za červen aktuální. „Dnešní data neodrážejí celý dopad téměř 30denního poklesu cen benzinu, který snížil ceny u čerpacích stanic asi o 40 centů (za galon),“ uvedl prezident.

Ceny benzinu v USA se v polovině minulého měsíce vyšplhaly až na pět dolarů za galon (asi 32 korun za litr), od té doby ale sestoupily zhruba na 4,60 dolaru za galon. To by mohlo pomoci zpomalit inflaci tento a možná i příští měsíc, uvedla agentura AP. Upozornila také, že začínají klesat náklady na dopravu a ceny komodit a že zpomalil růst mezd.

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v červnu zrychlil na 17,2 procenta z květnových 16 procent. Nejvíce k tomu přispělo zdražování potravin. Inflace v Česku je nadále nejvyšší od prosince 1993.