MMF: Finanční stabilitu ohrožují mladé trhy, hlavně kvůli dluhům | E15.cz

MMF: Finanční stabilitu ohrožují mladé trhy, hlavně kvůli dluhům

Sídlo MMF ve Washingtonu
Sídlo MMF ve Washingtonu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší riziko pro stabilitu světové ekonomiky nyní představují rozvíjející se trhy, zejména kvůli příliš vysokým dluhům, které si nabraly tamní firmy. Ve zprávě o globální finanční stabilitě to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Tato situace by podle něj mohla odstartovat dluhovou krizi a odliv kapitálu z těchto ekonomik, které se už teď potýkají s dopady nízkých cen komodit.

MMF odhaduje, že objem nadměrných dluhů na rozvíjejících se trzích dosahuje až tří bilionů dolarů (72,4 bilionu korun), uvedl představitel fondu José Viňals. Mnoho firem na rozvíjejících se trzích podle fondu využilo levných úvěrů, aby zmírnilo dopady světové finanční krize. Horečnaté úvěrování ale podle Viňalse skončilo s propadem cen ropy a jiných komodit, které ekonomové připisují zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Dlužníky jsou v mnoha případech státem vlastněné podniky a věřiteli mnohdy místní banky. „Účetní rozvahy firem a bank jsou teď napjaté,“ uvedl dnes fond. Obzvlášť znepokojivé je podle něj úvěrové riziko v Číně, která přechází na tržněji orientovaný model ekonomiky.

Fond ve zprávě rovněž podotkl, že finanční stabilita se ve vyspělých ekonomikách zlepšila. Chaotické ukončení podpůrných opatření v těchto ekonomikách by ale mohlo odstartovat začarovaný kruh prodeje majetku pod cenou, odkupu podílů a větší kolísavosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video