MMF odsouhlasila vyplacení další části půjčky pro Portugalsko | E15.cz

MMF odsouhlasila vyplacení další části půjčky pro Portugalsko

Portugalsko
Portugalsko
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes schválil vyplacení další části úvěrové pomoci pro Portugalsko. MMF odsouhlasil uvolnění 3,98 miliardy eur (téměř 98 miliard korun), uvedla agentura Reuters. Evropská unie tento týden také vydá nové dluhopisy se splatností deset let, z jejich výnosu pak bude financovat pomoc Portugalsku. Dluhopisy vydá prostřednictvím Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), který je k těmto účelům primárně určen a za který země EU ručí unijním rozpočtem.

Letos v květnu MMF podpořila tříletou mimořádnou půjčku ve výši 78 miliard eur, která by měla pomoci překonat Portugalsku hospodářské problémy. Do záchranného balíčku přispěla také Evropská unie.

EU vydá přes EFSM dluhopisy na financování pomoci Portugalsku

Emise EFSM bude koordinována s Evropským fondem finanční stability (EFSF). „První transakcí, která půjde přes EU/EFSM, bude referenční dluhopis se splatností deset let, respektive v září 2021,“ píše se ve sdělení Evropské unie, z něhož cituje agentura Reuters. „Předpokládáme, že s emisí se začne v průběhu tohoto týdne,“ stojí ve sdělení.

Emise EFSM bude koordinována se záchranným fondem EFSF, aby byl zajišten co nejhladší průběh na finančních trzích. Fond EFSF má k dispozici 440 miliard eur (asi 10,8 bilionu korun) a zatím byl využit k záchraně Irska a Portugalska.

Brusel sdělil, že fond EFSF nevydá žádné dluhopisy s dlouhou splatností, dokud členské země eurozóny neschválí potřebné změny fungování fondu. To se očekává do poloviny října.Předpokládá se, že záchranné mechanismy EU/EFSM a EFSF letos dohromady Irsku a Portugalsku zajistí ještě dalších deset až 13 miliard eur (24,5 miliardy až 319 miliard korun).

Mechanismus EFSM by měl uskutečnit jednu referenční transakci a fond EFSF zbytek.Jak EFSF, tak EFSM mají u všech tří hlavních ratingových agentur rating na nejvyšším možném stupni AAA. To by mělo zajistit, že dluhopisy budou mít nízký úrok, aby mohly zadluženým zemím skutečně pomoci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video