MMF: Zmeškaná splátka znemožňuje poskytování peněz Řecku | E15.cz

MMF: Zmeškaná splátka znemožňuje poskytování peněz Řecku

Šéfka MMF Christine Lagardeová
Šéfka MMF Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond (MMF) upozornil Atény, že nemůže poskytovat peníze zemím, které mu včas neuhradily splátku. Řecko se mezi tyto země zařadilo minulý týden, když MMF nesplatilo 1,6 miliardy eur.

Nejmenovaný představitel MMF řekl agentuře Reuters, že šéfka fondu Christine Lagardeová dnes hovořila s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. „Vysvětlila neschopnost fondu vyplácet (peníze), která je součástí politiky v případě prodlení,“ dodal. Lagardeová přitom odpoledne prohlásila, že MMF je Řecku připraven poskytnout pomoc.

Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci. Atény nyní chtějí se zástupci eurozóny znovu jednat o přísunu peněz a odpisu dluhů, aby odvrátily hrozící bankrot, jejich evropští partneři se ale k úspěchu vyjednávání stavějí spíše skepticky.

„MMF zaznamenal nedělní referendum konané v Řecku,“ uvedla odpoledne Lagardeová. „Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni Řecku pomoci, pokud o to budeme požádáni,“ dodala.

Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni Řecku pomoci, pokud o to budeme požádáni

Podle mluvčího Kremlu dnes Lagardeová o řeckém referendu telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Hledání optimálního řešení řecké dluhové krize bude pokračovat,“ uvedl mluvčí. Dodal, že rozhovor Lagardeové s Putinem nijak nesouvisel s možnou ruskou pomocí Řecku. Řecké banky jsou od minulého pondělí zavřené poté, co jim Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem programu nouzového financování.

MMF ve čtvrtek uvedl, že Řecko bude v průběhu příštích tří let potřebovat dodatečné finanční prostředky v objemu nejméně 50 miliard eur (1,4 bilionu korun) a rozsáhlé odpuštění dluhů, aby získalo prostor pro oživení hospodářství. Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase závěry měnového fondu podporují tvrzení Atén, že řecký dluh je dlouhodobě neudržitelný.

Analytici: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny stoupla

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video