Moderní umění. Galerie místo obrazů vystavují vejce a avokáda | E15.cz

Moderní umění. Galerie místo obrazů vystavují vejce a avokáda

Aneta Ščotková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jak přilákat do galerií mladou generaci? Stačí začít vystavovat jídlo. Jenže ne jen tak ledajaké. Kachna se zelím ani jahodové knedlíky totiž moc parády neudělají, i když by se jednou také mohly stát objekty hipsterské retro vlny. Kdo chce dnes prorazit ve výstavnictví, měl by se zaměřit zejména na tyto druhy potravin: avokádo, vejce, zmrzlinu, vafle či pizzu. 

A pokud je mu i tento výčet krátký, stačí se zastavit v nejbližším bistru na „jedno“ neboli flat white a pozeptat se, co si právě nejvíce hostů objednává v neděli mezi desátou a dvanáctou dopolední k snědku. Ale vážně, nejedná se o vtip. Ve Spojených státech už takové výstavy skutečně existují a začíná jich být plný Instagram. Například návštěvníci Snídaňového sálu v Salt Lake City se rádi nechávají zvěčnit u obřího zářivého smaženého vejce nebo s masivní miskou cereálií.

Zvláště vejce pak mají svou vlastní fanouškovskou základnu a tedy i další zcela samostatné muzeum The Egg House. Svět potravin má však zcela jasnou celebritu, kterou je avokádo.

Aby se pohledem na něj a jeho různá zpracování mohlo pokochat co nejvíce lidí, vznikla mobilní výstava Guaclandia, která se přes léto projela po USA. Kurátor této výstavy popsal její obsah jako všechno avokádové. V praxi toto jednoduché poselství vypadá jako autobus s avokádovou pop-art stěnou, tematickým posezením, retro arkádovými hrami a dalšími zábavními položkami, které prý oslavují avokádo nejen jako jídlo, ale hlavně jako kulturní fenomén.

Výstavy nejspíše budou žít tak dlouho, dokud se tyto „kulturní fenomény“ nestanou minulostí – a poté je někdo za třicet let nevytáhne, aby si užily své druhé kolo slávy. U jedné z výstav však reálně hrozí, že nebude příliš dlouho k vidění. Jedná se o exhibici zmrzlin. Tam je zájemcům doporučeno spěchat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video