Monti představil novou italskou vládu | E15.cz

Monti představil novou italskou vládu

Mario Monti
Mario Monti
• 
ZDROJ: E15 kresba Bretislav Kovarik

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italský ekonom Mario Monti dnes představil svůj ministerský tým odborníků. Monti sám by měl kromě role premiéra vykonávat i úlohu ministra hospodářství. Vládě, která má po rezignaci Silvia Berlusconiho zemi dovést do řádných voleb v roce 2013 a zajistit zavedení reforem do praxe, by měl do konce týdne vyslovit důvěru parlament.

Osmašedesátiletý Monti se rozhodl vytvořit ministerstvo rozvoje, infrastruktury a dopravy, které povede Corrado Passera, dosavadní šéf druhé největší bankovní skupiny v zemi Intesa Sanpaolo. Podle Montiho nepůjde o střet zájmů.

Bývalý eurokomisař je přesvědčen o tom, že jeho tým zvládne zkrotit vysoký italský dluh, nastartovat hospodářský růst a uklidnit trhy. „Rád bych potvrdil můj absolutní klid a jistotu ohledně schopnosti naší země překonat tuto složitou fázi,“ řekl Monti novinářům v úterý v noci po skončení jednání s hlavními politickými silami, odbory a zaměstnavateli. Uvedl, že odboráři věří tomu, že bude potřeba přinést nezbytné oběti.

„Podstatné je, že trhy chtějí dostat více, než `Super Mária`. Existuje naléhavá potřeba po pevném a kvalitním týmu, který přijme politicky bolestivá, ale nezbytná opatření k povzbuzení růstu a fiskální konsolidaci,“ řekl Bloombergu Thomas Costerg ze Standard Chartered Bank v Londýně.

Vládě přislíbila podporu většina hlavních politických stran. Dosavadní klíčový spojenec Berlusconiho, antiimigrační Liga severu, ale Montiho kabinet odmítá. Nevylučuje ovšem, že bude hlasovat pro některé její konkrétní zákony.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video