Moskva a Kyjev dojednaly evakuaci ukrajinských vojáků z Krymu | E15.cz

Moskva a Kyjev dojednaly evakuaci ukrajinských vojáků z Krymu

Ukrajinští vojáci opuští Krym
Ukrajinští vojáci opuští Krym
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Armádní špičky Ukrajiny a Ruska se dohodly na organizovaném odchodu ukrajinských vojáků z okupovaného Krymu. Oznámila to agentura ITAR-TASS, která se odvolala na telefonický rozhovor zástupce generálního štábu ukrajinské armády Hennadije Vorobjova s náměstkem ruského ministra obrany Dmitrijem Bulgakovem. Zda Rusko povolí odchod Ukrajinců i se zbraněmi, není ale stále jasné.

Podle ukrajinského ministerstva obrany projevilo přání odejít z Krymu kolem 2000 ukrajinských vojáků. Podle dřívějších zpráv měla Ukrajina na poloostrově asi 18 800 příslušníků svých ozbrojených sil. Po ruském záboru dostali možnost vybrat si ze tří možností – přejít k ruské armádě, odejít do civilu a zůstat na Krymu nebo sloužit dál v ukrajinské armádě ve vnitrozemí.

Rozkaz ruským okupačním jednotkám umožnit ukrajinským vojákům organizovaný odchod do vnitrozemí vydal podle agentury ITAR-TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který v minulých dnech jako první člen ruské vlády Krym navštívil. Velitel ruské černomořské flotily Alexandr Vitko dostal rozkaz, aby ukrajinské evakuaci nebránil.

Podle bývalého ukrajinského ministra obrany Ihora Teňucha, který dnes ze své funkce odstoupil, se Ukrajinci z Krymu mají stáhnout i se svými zbraněmi, vojenskou technikou a municí, což mimo jiné umožní zachovat jádro vojenské flotily. Kreml ale vzápětí prohlásil, že ukrajinští vojáci smějí z Krymu svobodně odejít, ale ruské ministerstvo obrany teprve rozhodne, zda „se zbraněmi nebo bez nich“.

Admirál Teňuch odstoupil poté, co ukrajinská armáda neudržela své pozice na Krymu, který anektovalo Rusko. Novým úřadujícím šéfem resortu se vzápětí stal generálplukovník Mychajlo Koval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video