Moskva kvůli sankcím přerušila spolupráci s USA v oblasti jaderného a energetického výzkumu | e15.cz

Moskva kvůli sankcím přerušila spolupráci s USA v oblasti jaderného a energetického výzkumu

Ruský prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko pozastavuje spolupráci s USA při jaderném a energetickém výzkumu. Příslušné nařízení vydal předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. Státní agentura Rosatom zároveň pozastavuje výzkumné projekty s ministerstvem energetiky Spojených států, uvedla ruská vláda.

Smlouva o společném výzkumu v jaderné a energetické oblasti byla uzavřena v roce 2013. Rusko ji podle vládní informace pozastavuje v reakci na omezení, která americká strana zavedla na spolupráci v jaderné energetice. Tato omezení byla součástí sankcí, které Washington vyhlásil proti Rusku po anexi ukrajinského Krymu předloni na jaře.

Rosatom, hlavní ruská agentura pro realizaci jaderných projektů, spolupracuje s ministerstvem energetiky od roku 2010. Jde podle dostupných zdrojů zejména o výzkum zaměřený na přeměnu vysoce obohaceného uranu z ruských výzkumných reaktorů na méně obohacené uranové palivo. O důvodech pozastavení této spolupráce se informace ruské vlády nezmiňuje.

Obě smlouvy jsou pozastaveny, nikoli vypovězeny. Spolupráce se podle prohlášení ruského kabinetu může obnovit, "jakmile pro to bude důvod v kontextu celkových vztahů s USA".

Ruský prezident Vladimir Putin už v pondělí vydal dekret, jímž se pozastavuje platnost smlouvy s USA o likvidaci plutonia. Příčinou jsou podle vysvětlení Kremlu nepřátelské akce Washingtonu vůči Rusku. Podle smlouvy z roku 2010 se USA a Rusko mají zbavit 34 tun vysoce radioaktivního plutonia, které by stačilo k výrobě 17.000 jaderných bomb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video