Moskva: Manévry NATO na Ukrajině ohrožují mírový proces | E15.cz

Moskva: Manévry NATO na Ukrajině ohrožují mírový proces

Moskva: Manévry NATO na Ukrajině ohrožují mírový proces
Oblast kolem Kremlu, Moskva
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Soloviova via Flickr

ČTK

Manévry, které na západě Ukrajiny chystá Severoatlantická aliance (NATO), ohrožují tamní mírový proces. Oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, které tak učinilo krátce poté, co se Kyjev a proruští separatisté dohodli na zastavení palby.

Desetidenní cvičení s názvem Rapid Trident u západoukrajinského Lvova začne 16. září a zúčastní se ho jednotky z USA, Kanady, Německa a dalších zemí. Washington na společné alianční manévry s ukrajinskou armádou vyšle 200 vojáků.

Cvičení na Ukrajině a tón představitelů NATO z dvoudenního summitu ve Walesu, který dnes končí, by podle ruské diplomacie mohly podkopat mírové snahy na Ukrajině. V prohlášení Moskva dále uvádí, že manévry mohou „zvýšit napětí, ohrozit křehký (mírový) proces a ještě více rozdělit ukrajinskou společnost“.

Moskva tvrdě kritizuje rozšiřování aliance směrem na východ i cvičení NATO poblíž ruských hranic. Kreml trvá na tom, že Ukrajina, která má o členství v NATO zájem, musí zůstat neutrální zemí. Aliance naopak budoucí přičlenění Ukrajiny nevylučuje a prozatím chce Kyjev podporovat, nabízí pomoc především s reorganizací a modernizací armády.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!