Moskva: Na Urale jsme zatkli sedm teroristů z IS, šéf přišel z Turecka | E15.cz

Moskva: Na Urale jsme zatkli sedm teroristů z IS, šéf přišel z Turecka

Moskva, ilustrační foto
Moskva, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská tajná služba FSB v Jekatěrinburgu na Urale zadržela sedm členů radikální organizace Islámský stát (IS), kteří chystali sérii atentátů. FSB dnes uvedla, že skupinu řídil člen IS, který přicestoval z Turecka. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou jsou od sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou loni v listopadu na bodu mrazu.

Všichni zadržení jsou podle FSB členy jedné „skupiny banditů“, která se skládá z občanů Ruska a středoasijských států. S podomácku vyrobenými bombami se chystali podniknout teroristické útoky „na území Moskvy, Petrohradu a Sverdlovské oblasti“, jejímž správním střediskem je právě Jekatěrinburg.

Po spáchání atentátů se zadržení chystali uprchnout do Sýrie, kde chtěli válčit v řadách IS, uvedla kontrarozvědka. Její agenti při domovních prohlídkách u zadržených našli trhaviny, roznětky, střelné zbraně, granáty, extremistickou literaturu a dílnu na výrobu bomb.

Odhaduje se, že v řadách IS v Sýrii a v Iráku bojuje několik tisíc lidí s ruským občanstvím ze severního Kavkazu. Právě nutností boje s těmito radikály odůvodňuje Kreml operaci v Sýrii, kde od loňského září ruské letectvo svými nálety podporuje síly prezidenta Bašára Asada.

Bývalý izraelský generál: Rusko v Sýrii působí jako zmatený medvěd

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video