Moskva nepomůže Rusům, kteří přijdou o peníze na Kypru | E15.cz

Moskva nepomůže Rusům, kteří přijdou o peníze na Kypru

Prázdná pobočka Bank of Cyprus
Prázdná pobočka Bank of Cyprus
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, bru

Ruská vláda neposkytne kompenzace Rusům, které přijdou o peníze v důsledku záchrany Kypru před státním bankrotem. Uvedl to první místopředseda vlády Igor Šuvalov. Podtrhl tak odhodlání Moskvy bojovat s odlivem kapitálu do takzvaných daňových rájů, mezi které Kypr donedávna patřil.

Záchranný plán pro Kypr počítá s výraznými ztrátami pro majitele účtů nad 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), z nichž řada pochází právě z Ruska. „Je to hrozná ostuda, ruská vláda však v této situaci nebude podnikat žádné kroky,“ řekl Šuvalov v televizním rozhovoru. Upozornil, že část peněz byla do kyperských bank uložena s cílem vyhnout se ruským daňovým úřadům.

Šuvalov nicméně připustil, že ruská vláda by se mohla zabývat jednotlivými případy velkých podniků se státní účastí, které by v důsledku záchrany Kypru utrpěly rozsáhlé ztráty. „Určitě ale nebude třeba kvůli tomu pomoci Kypru,“ dodal.

Jednou z těchto výjimek by se mohla stát kyperská pobočka ruské banky VTB. Premiér Dmitrij Medveděv nyní s dalšími vládními představiteli jedná o možné pomoci státnímu finančnímu ústavu, který je podle agentury Standard & Poor’s nejvíce exponovaný vůči Kypru ze všech ruských bank.

Odborníci odhadují objem ruského finančního kapitálu na Kypru na 30 miliard eur (asi 775 miliard korun). Podle některých odhadů by mohly být v ohrožení až dvě třetiny této částky.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.