Na těchto stránkách visí Amerika. Předpovídání voleb trhá FiveThirtyEight počítadla

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová Zdroj: ČTK/AP

Hillary Clintonová a Donald Trump
Hillary Clintonová se zpěvačkou Beyoncé a rapperem Jayem Z
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
39
Fotogalerie

Šance 72 procent pro Hillary Clintonovou, 28 pro Donalda Trumpa. Takový je poslední odhad nejuznávanějšího analytického serveru ve Spojených státech. FiveThirtyEight dokázal až překvapivě přesně předpovědět poslední dva americké prezidenty. Z jeho zakladatele Nata Silvera se díky tomu stala celebrita.

FiveThirtyEight je ve svém oboru jedničkou. Sbírá jednotlivé průzkumy, průměruje je, a dál s nimi pracuje. Od ostatních serverů s podobným zaměřením se odlišuje hlavně tím, že do nich promítá i ekonomická a demografická data jednotlivých států. Bere navíc v potaz, jak byly průzkumy různých firem úspěšné v minulosti. Na základě toho jim dává váhu a data podle toho upravuje.

Právě za upravování průzkumů ale ostatní společnosti FiveThirtyEight kritizují. Do přestřelky na sociálních sítích se s Natem Silverem naposledy dostal politický reportér Huffington Post Ryan Grim. Silverovy analytiky obvinil z manipulace dat a šíření paniky. V tu chvíli totiž server zvýšil šance Donalda Trumpa. Silver jeho článek označil za nezodpovědný.

Hodnocení voleb přináší Silverovu webu velmi slušnou návštěvnost. Podle dat serveru Alexa se od minulého roku vyšvihl z pozice kolem 3000. na 525. místo v žebříčku nejnavštěvovanějších stránek světa. Ve Spojených státech pak právě dosáhl na 67. pozici.

 

Kdo je Nate Silver?

Americký ekonom a spisovatel, který předpovídá a analyzuje výsledky baseballu a voleb.

Blog FiveThirtyEight založil v roce 2008. V tom samém roce díky jedinečnému modelu předpověděl vítězství Baracka Obamy. Blog později částečně přejal deník The New York Times. Teď funguje pod záštitou společnosti ESPN, Silver je stále jeho šéfredaktor.


Základní prinicipy FiveThirtyEight

  • Pravděpodobnost. Server předpovídá konečné výsledky na základě přesnosti volebních průzkumů od roku 1972. Někdy tak dává jednomu z kandidátů šanci na výhru 30 procent, přestože ve většině dotazování ztrácí za svým rivalem. Tyto odhad reflektují historické nepřesnosti průzkumů ostatních společností.
  • Státní průzkumy vs. národní průzkumy. FiveThirtyEight dává ve všech predikcích větší důraz na odhady v jednotlivých státech. Dokáže tak lépe spočítat, kolik volitelů dá po uzavření volebních místnosti hlas republikánskému kandidátovi a kolik demokratickému. Národním analýzám se věnuje spíše okrajově.
  • Provázanost chyb. Model Nata Silvera počítá s tím, že chyba v průzkumu v jednom státu, má dopad na odhady v jiném. S novými regionálními daty tak průběžně upravuje předpovědi napříč zemí.
  • Nejdřív buď konzervativní, potom agresivní. Velké výkyvy v letním období vnímá FiveThirtyEight jako šum, reaguje na ně proto opatrně. S blížícím se koncem kampaně promítá zvraty mnohem rychleji a výrazněji.

Autorka je členkou redakce nového zpravodajského webu Info.cz