Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře. Prý přešli hranici omylem | E15.cz

Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře. Prý přešli hranici omylem

Ruská jednotka poblíž ukrajinské hranice u Rostova na Donu
Ruská jednotka poblíž ukrajinské hranice u Rostova na Donu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští vojáci, kteří byli zadrženi na Ukrajině, překročili rusko-ukrajinské hranice omylem a při zadržení nekladli odpor. Ukrajinská tajná služba SBU v pondělí informovala o zadržení deseti ruských výsadkářů v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Podle Kyjeva ruští výsadkáři nepřekročili hranici omylem, ale byli na Ukrajinu vysláni svými veliteli. „Nebyl to omyl, ale prováděli tu speciální operaci,“ řekl armádní mluvčí Andrij Lysenko.

Moskva dosud popírala přítomnost ruských vojáků na Ukrajině, stejně tak i obvinění Kyjeva a Západu, že posílá separatistům zbraně a posily. SBU ale zveřejnila na internetu videozáznam z výslechu zajatých příslušníků 331. pluku 98. výsadkové divize, ukrajinská média také zveřejnila jejich fotografie. Ruští vojáci byli zadrženi se zbraněmi a osobními doklady. SBU je označila za „skupinu ruských diverzantů, která zločinně vtrhla na Ukrajinu“.

„Uvedení vojáci se skutečně zúčastnili hlídkování na rusko-ukrajinské hranici, kterou v nevytyčeném a neoznačeném úseku nejpravděpodobněji náhodou překročili. Při zadržení, nakolik je známo, nekladli odpor,“ tvrdí ruské ministerstvo.

Do konfliktu na východě Ukrajiny prý zasáhly ruské vrtulníky
Poprvé od začátku konfliktu na východu Ukrajiny prý ruské bitevní vrtulníky Mi-24 ostřelovaly ukrajinské pohraničníky a čtyři z nich zabily. K incidentu došlo ještě v pondělí, kdy se podle Kyjeva kolona obrněnců pokoušela prorazit z Ruska na jihovýchod Ukrajiny, přes Novoazovsk k přístavu Mariupol, aby zde vytvořila novou frontu ozbrojeného povstání.

Hranice překročilo více než 500 vojáků

Současně zdůraznilo, že i ukrajinští vojáci mnohokrát překročili společnou hranici, ať jednotlivě, tak v celých skupinách, a to i se zbraněmi a vojenskou technikou. Dohromady šlo o více než 500 vojáků. „Ale žádný zbytečný rozruch jsme kvůli tomu nedělali, prostě jsme na bezpečném místě vraceli na ukrajinské území všechny, kteří si to přáli,“ dodal zdroj.

Ruští výsadkáři byli na Ukrajině zajati krátce před očekávanou schůzkou ruského a ukrajinského prezidenta v Minsku. Ještě v pondělí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov jako dezinformace odmítal zprávy ukrajinských úřadů a médií o tom, že po boku separatistů bojují i ruští vojáci.

Zajatí ruští parašutisté představují „první konkrétní důkaz, že se ruské pravidelné síly účastní bojů na východě Ukrajiny“, napsala agentura AFP.

Armáda hlásí ztráty separatistů, v Doněcku umírali civilisté
Ukrajinské síly za posledních 24 hodin dne zabily a zranily skoro 250 ozbrojených separatistů a zničily množství vojenské techniky. „Ztráty protivníka za uplynulých 24 hodin činí 247 teroristů, dva tanky, osm obrněných vozidel, dva raketomety Grad, čtyři nákladní vozy a jedno dělo,“ uvedlo tiskové středisko ukrajinské armády. O vlastních ztrátách se nezmínilo, dříve však připustilo, že v pondělních bojích o Ilovajsk padl mimo jiné velitel praporu Cherson, jedné z 25 jednotek dobrovolníků válčících po boku armády.
V obležené baště separatistů, v Doněcku, se v noci na dnešek stali oběťmi palby tři civilisté, oznámily místní úřady. Ukrajinská agentura Unian připsala střelbu a oběti separatistům, ruská ITAR-TASS ukrajinským vojákům. Vojáci se podle komuniké snaží vypátrat a zničit průzkumníky protivníka v obci Rodakovo a podnikají útok ve směru Komisarivka-Alčevsk. Armádní pozice jsou naopak pod palbou nepřítele v okolí obcí Stili a Hrabovo.
Podle odhadu OSN si konflikt na východě Ukrajiny vyžádal více než 2100 lidí a přes 340 tisíc lidí vyhnal z domovů. Kyjev v předchozích dnech přiznal ztrátu 722 vojáků od začátku konfliktu, přičemž dalších 2625 jich bylo zraněno.

Nevěděli jsme, že překračujeme hranice, brání se vojáci

Jeden ze zajatců, desátník Ivan Mitčakov, vypověděl před kamerou, že netušil, kdy překročil hranice. To, že je na Ukrajině, si uvědomil až v okamžiku, kdy se ocitl pod palbou. Velitelé jim prý řekli jen, že je čeká sedmdesátikilometrový pochod.

Jiný výsadkář, Ivan Romancev vysvětloval, že si zprvu myslel, že je na cvičení, ale pak - když si uvědomil, že není na manévrech - dostal strach. „Uvědomil jsem si, že se tu vede válka mezi Ukrajinou a Ruskem,“ řekl a dodal, že vysílání ruských televizí o situaci u sousedů neodpovídá skutečnosti.

Matky zajatých ruských vojáků se podle ukrajinských médií prý už obávají, aby úřady neudělaly z jejich synů dezertéry.

Ptejte se, kde jsou vaši vojáci, vyzval ukrajinský ministr obrany
Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej podle ruské verze serveru BBC vyzval příbuzné ruských vojáků, aby se zajímali o osud svých blízkých, kteří mohli upadnout do zajetí či zahynout na Ukrajině, ačkoliv oficiálně mají být na cvičení kdesi v Rusku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video