Nalezená účetní chyba přinesla Německu 55 a půl miliardy eur | E15.cz

Nalezená účetní chyba přinesla Německu 55 a půl miliardy eur

Peníze
Peníze
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý dluh díky objevené účetní chybě znatelně poklesne. Při zestátnění banky Hypo Real Estate (HRE) bylo omylem odepsáno 55,5 miliardy eur (téměř 1,4 bilionu korun). Po opravení chyby by měl poklesnout poměr dluhu k HDP z očekávaných 83,7 na 81,1 procenta. Dnes to podle agentury DPA oznámilo německého ministerstvo financí s tím, že při účtování došlo k záměně sčítání a odečítání.

Miliardové nedopatření vzniklo loni v bilanci finančního ústavu FMS Wertmanagement, který patří zcela státu a který slouží jako takzvaná bad bank (špatná banka). Do bank tohoto typu se odvádí špatná aktiva.

Opoziční sociální demokraté z SPD připsali odpovědnost za chybu ministru financí Wolfgangu Schäublemu. SPD je podle webu stern.de rozhořčena, že z nálezu peněz se Schäuble raduje. Chce proto po něm, aby celou záležitost zevrubně vyšetřil.

„Tohle není částka, kterou švábská hospodyňka strčí do plechovky od sušenek a na kterou zapomene,“ prohlásil parlamentní lídr SPD Thomas Oppermann. Slogan „miliardy nejsou důležité, počítáme v bilionech“ by podle opozice mohlo být novým mottem ministerstva financí.

Ačkoli se německý dluh vůči HDP sníží na 81,1 procenta, zůstává stav zadlužení daleko od splnění maastrichtských kritérií. Na základě těchto podmínek by měly státy platící eurem držet dluhy pod 60 procenty výkonu hospodářství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video