Napadení policistek mačetou byl teroristický čin, řekl belgický premiér | E15.cz

Napadení policistek mačetou byl teroristický čin, řekl belgický premiér

Belgická policie
Belgická policie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sobotní mačetový útok na dvě policistky v belgickém Charleroi byl teroristickým činem. Prohlásil to belgický premiér Charles Michel. Jedna policistka utrpěla vážné zranění v obličeji, druhá vyvázla s lehkým zraněním. Útočník, kterého postřelil další příslušník policie, po převozu do nemocnice zemřel.

K útoku došlo krátce před čtvrtou hodinou u kontrolního stanoviště před budovou hlavní policejní stanice v centru jihobelgického města, které leží asi 50 kilometrů od Bruselu. Útočník údajně k policistkám přistoupil, z vaku vytáhl mačetu a okamžitě s ní začal sekat.

Podle prokuratury byl útočníkem třiatřicetiletý občan Alžírska s iniciálami K. B. Muž, který při incidentu volal Alláhu akbar (Bůh je velký), měl podle prokuratury kriminální minulost, o jeho teroristických vazbách policie neví. Přesto prokuratura připustila, že jeho čin mohl mít teroristický motiv. V Belgii pachatel žil od roku 2012. V Káhiře se dnes k útoku podle agentury Reuters přihlásil Islámský stát.

Premiér Michel kvůli incidentu přerušil dovolenou a svolal na dnešek schůzi bezpečnostního kabinetu. Úroveň teroristického ohrožení zůstává v Belgii na třetím, druhém nejvyšším stupni. O nových krocích k zajištění bezpečnosti obyvatel ale bylo rozhodnuto, řekl předseda vlády.

V Lutychu na východě země byl dnes zadržen dvacetiletý muž, který na veřejnosti mával mačetou, oznámila bez dalších podrobností agentura Belga.

V Belgii panují zvýšená bezpečnostní opatření kvůli březnovému teroristickému útoku na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek. Zahynulo při nich 32 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video