Napětí mezi Kyjevem a Moskvou může uškodit ratingu Ruska, varuje Moody's | E15.cz

Napětí mezi Kyjevem a Moskvou může uškodit ratingu Ruska, varuje Moody's

Provládní demonstranti v Moskvě
Provládní demonstranti v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schopnost Ruska splácet své dlouhodobé závazky může být negativně ovlivněna další eskalací napětí na Krymu. Varovala před tím mezinárodní ratingová agentura Moody's Services. Agentura tuto schopnost Ruska nyní hodnotí známkou Ba1, nevylučuje však možnost jejího snížení. Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána.

Moskva minulý týden ve středu informovala, že při dvou přestřelkách „s diverzními a teroristickými silami“ byli zabiti dva ruští vojáci a několik dalších bylo zraněno. Incident vyvolal prudké zvýšení napětí a obavy před novým rusko-ukrajinským konfliktem. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek nařídil uvést do zvýšené bojové pohotovosti všechny vojenské jednotky poblíž Krymu a v oblasti Donbasu na východě země, kde se vládní síly potýkají s odporem proruských separatistů. Spekulace o tom, že Rusko přeruší diplomatické styky s Ukrajinou, dnes ale ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl.

„Pokud by se boje měly rozšířit na novou frontu na Krymu a dále zintenzivnit na Donbasu, mezinárodní sankce by se pravděpodobně zpřísnily a byly prodlouženy, což by vedlo k novému odlivu kapitálu a oslabení směnného kurzu rublu a v konečném důsledku by to podkopalo hospodářské oživení Ruska,“ uvedla podle agentury Reuters Moody's v analytickém materiálu.

Ruský statistický úřad v pátek sdělil, že ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila pokles. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 0,6 procenta po propadu o 1,2 procenta v prvních třech měsících roku. Ruská ekonomika získává půdu pod nohama díky výraznému oživení cen ropy. Pomáhá jí i silnější rubl, který přispívá k poklesu míry inflace, což zvyšuje reálné příjmy domácností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video