Naši zemi nikomu nedáme, burcoval Porošenko. V Mariupolu zní střelba

Vrak ukrajinského tanku u Mariupolu

Vrak ukrajinského tanku u Mariupolu Zdroj: CTK/AP/Sergej Grits

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přicestoval do přístavního města Mariupol, ležícího na frontové linii mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty. Mezi oběma stranami nyní platí příměří, k jeho porušení však prý došlo i během prezidentovy návštěvy.

„Je to naše ukrajinská země, nedáme ji nikomu,“ zdůraznil Porošenko a dodal, že nařídil posílit obranu Mariupolu raketomety, tanky a letectvem, aby nepřítel utrpěl „drtivou porážku“.

„Když jsme přijeli, začali ostřelovat kontrolní stanoviště na silnicích. Mysleli, že nás zastraší, ale nikdo se jich nebojí,“ uvedl prezidentův mluvčí na Twitteru.

Na tiskové konferenci v půlmilionovém městě, čelícím ozbrojenému tlaku vzbouřenců, prezident vyzval k posílení opevňovacích prací. „Musíme město uhájit, musíme postavit nová opevnění. Moje dnešní diskuse s armádními veliteli budou věnovány právě tomu,“ konstatoval prezident podle agentury Interfax. Varoval rovněž, že křehké příměří může být ze strany separatistů kdykoli znovu porušeno.

Do Mariupolu prý Porošenko přicestoval navzdory naléhání tajných služeb, aby cestu odložil. Na webu prezidentské kanceláře bylo záměrně umístěno oznámení, že do města hlava státu dorazí v 13:30 hodin, tedy o dvě hodiny dříve, než prezident do Mariupolu ve skutečnosti přijel. „Přesně v 13:30 se z povstaleckých pozic ozvala dělostřelecká palba,“ uvedl Porošenko.

I přes naléhání bezpečnostních složek Porošenko z Mariupolu předčasně odjet nehodlá. „Musíme ukázat, že se jich nebojíme. Právě v této situaci je moje místo tady,“ řekl prezident.

O půlmilionové město na pobřeží Azovského moře, ležící na cestě z Ruska k anektovanému Krymu, se ještě nedávno bojovalo. Separatisté označili dobytí města za cíl své protiofenzivy, kterou rozpoutali koncem minulého měsíce, podle Kyjeva a NATO za přímé účasti ruských jednotek. Avšak svého cíle nedosáhli před pátečním příměřím. Mariupol zůstal v rukou vládních sil, které se však o víkendu dostaly pod palbu i z těžkých zbraní. Zahynula jedna civilistka, čtyři další lidé utrpěli zranění.