NATO končí misi v Libyi | E15.cz

NATO končí misi v Libyi

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velení Severoatlantické aliance se tváří na konci sedmiměsíční operace v Libyi sebevědomě. Generální tajemník paktu Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že šlo o jednu z nejúspěšnějších operací v historii NATO. Akci přitom provázela kritika zvenčí i vnitřní spory o to, které země by se v ní měly více angažovat.

Letecké a námořní síly sice poskytlo 14 členských států a čtyři další, do bojových operací se ale přímo zapojilo jen osm členů. Hlavní otázkou však nyní je, jak si s odchodem spojenců poradí přechodná libyjská vláda.

Rasmussen tvrdí, že NATO zabránilo masakru a zachránilo nespočet lidských životů. „Libyjskému lidu jsme vytvořili podmínky k tomu, aby si určil svoji budoucnost,“ uvedl. Odborníci ale varují, že euforie, kterou vyvolalo zabití Muammara Kaddáfího, slábne.

Mnozí Libyjci podle nich hledí na schopnost Přechodné národní rady nastolit pořádek skepticky. Zemi hrozí kmenové násilí a spirála odplat, což může autoritu nových vůdců ještě více podkopat, podnítit další protesty a uvrhnout zemi do anarchie. “Viděl jsem hodně revolucí. Toto není revoluce, ale chaos. Jde jen o osobní akty msty. Pokud nebude nastolena stabilita a bezpečí, lidé se obrátí proti radě,“ řekl Reuters bývalý voják Kaddáfího sil.

Ani rada si není svým postavením příliš jistá, o čemž svědčil její požadavek, aby NATO v Libyi zůstalo do konce roku. Rebelové argumentovali tím, že stoupenci Kaddáfího stále představují hrozbu. Přívrženci mrtvého plukovníka sice v tuto chvíli nedoufají, že se jim v blízké době podařilo opět převzít moc, mnohá města na západě ale nesou pád režimu těžce.

Vzbouřenci udělali z Kaddáfího mučedníka

Zabitím Kaddáfího se vzbouřencům podařilo učinit z něj mučedníka a jeho věrní na internetu slibují, že ho budou následovat. Z úst vůdců povstání zaznívají obavy, že by se poražení mohli přeskupit na severu Mali a znovu udeřit.
Z těchto důvodů je Rada bezpečnosti OSN podezírána z toho, že když odhlasovala ukončení mise, měla na srdci spíš než stabilitu Libye co nejrychlejší ukončení napětí, které mezi jejími členy kvůli operaci panovalo.

Kritici rozhodnutí upozorňují také na prohlášení súdánského prezidenta Umara Bašíra, který tvrdí, že nemalým dílem přispěl ke konci Kaddáfího vyzbrojováním povstalců. Súdánské vedení po pádu Kaddáfího také navštívilo Tripolis. Na Bašíra přitom už před více než dvěma lety vydal zatykač Mezinárodní trestní soud kvůli obvinění z válečných zločinů v Dárfúru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video