NATO: Zapojení Ruska do dění na Ukrajině může vést k rozsáhlé válce | E15.cz

NATO: Zapojení Ruska do dění na Ukrajině může vést k rozsáhlé válce

NATO: Zapojení Ruska do dění na Ukrajině může vést k rozsáhlé válce
Separatisté v Debalceve
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Způsob, jímž se Rusko angažuje v bojích na Ukrajině, může vyústit v dalekosáhlý vojenský konflikt, který bude ohrožovat samu naši existenci. Ve svém projevu v Londýně to dnes řekl britský generál Adrian Bradshaw, zástupce hlavního velitele sil Severoatlantické aliance (NATO) v Evropě. Podle něj je možné, že ruský prezident Vladimir Putin využije taktiku hybridní války k tomu, aby ovládl území členů NATO, například v Pobaltí. Putin mezitím varoval před vojenským podceňováním Ruska.

„Nikdo by neměl mít klamné představy, že (ostatní země) mohou získat nad Ruskem vojenskou převahu, že na něj mohou vyvíjet jakýkoli druh nátlaku. Vždy budeme mít na takováto dobrodružství dostatečnou odpověď,“ citovala agentura Reuters z Putinova projevu u příležitosti dne obránců vlasti, kterým Rusko v pondělí uctí vojenské vysloužilce.

Rusko stále odmítá, že by se jakkoli přímo zapojovalo do bojů na východě Ukrajiny. NATO ale považuje účast ruských jednotek a dodávky zbraní proruským povstalcům ze strany Moskvy za ověřený fakt.

„Hrozba ze strany Ruska a riziko špatného odhadu, jež může vyústit ve strategický konflikt, jakkoli je nyní nepravděpodobný, představuje existenční ohrožení celého našeho bytí,“ prohlásil Bradshaw, který podporuje plán NATO rozmístit v členských zemích východní Evropy jednotky schopné zareagovat na případný útok.

Ty by pak podle něj byly schopné lépe čelit hybridní vojenské taktice, kterou Rusko využilo třeba při invazi na Krym. Tehdy bylo kvůli nasazení neuniformovaných vojáků těžké odhadnout rozsah celé operace a řádně na ni zareagovat. Rusové jsou podle Bradshawa ve výhodě, protože dokážou velmi rychle nasadit značné síly, zatímco Severoatlantické alianci by případná reakce kvůli složitým rozhodovacím procedurám trvala déle.

Čtěte vyjádření francouzského prezidenta:

Hollande: O ruských tancích na Ukrajině nemáme žádné důkazy

Evropský výbor britské Sněmovny lordů kritizoval britskou vládu a celou Evropskou unii za to, že “katastrofálně selhaly“ při hodnocení ruských postojů k ukrajinské krizi, počínaly si jako „náměsíčné“ a podcenily hloubku ruského nepřátelství. Vztahy EU s Ruskem prý totiž byly příliš dlouho založeny na optimistických předpokladech, že Rusko je na nejlepší cestě stát se demokratickou zemí.

Britský ministr obrany Michael Fallon zase ve čtvrtek varoval, že Rusko představuje reálnou a aktuální hrozbu pro evropskou bezpečnost a místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis obvinil Rusko, že se snaží silou změnit evropské hranice. O reálném ohrožení britského území se začalo intenzivně debatovat poté, co královské letectvo ve středu eskortovalo dva ruské bombardéry, které operovaly v blízkosti britského vzdušného prostoru.

Porošenko: Za krvavou akcí odstřelovačů na Majdanu stojí Kreml

Za krvavým pokusem potlačit loňské demonstrace proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi na kyjevském náměstí Nezávislosti stojí vlivný poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov, který řídil odstřelovače. Podle agentury Reuters to prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tím, že vyšetřování loňského masakru, při kterém zahynula asi stovka lidí, ukazuje na jasné stopy do Ruska.

Oběti protivládních protestů na kyjevském MajdanuOběti protivládních protestů na kyjevském MajdanuAutor: čtk
Oběti loňských protivládních protestů na kyjevském Majdanu

„Jen před několika dny mi šéf státní bezpečnosti řekl, že agenti zvláštních jednotek získali při výsleších důkazy o tom, že ruský prezidentský poradce Vladislav Surkov organizoval skupiny zahraničních odstřelovačů na Majdanu (náměstí Nezávislosti),“ řekl Porošenko podle prezidentské kanceláře při setkání s pozůstalými po obětech střelby v Kyjevě.

Surkov, který je na sankčním seznamu Evropské unie i Spojených států, je podle médií odpovědný za ukrajinskou politiku Kremlu. Za trn v oku ho považuje nejen Kyjev, ale i proruští separatisté z Donbasu, kteří mu v minulosti opakovaně vyčítali přílišnou váhavost v tlaku na ukrajinskou vládu.

Kyjev si nyní události z Majdanu, které vedly k Janukovyčově pádu, za účasti mezinárodních hostů připomíná. V neděli je v Kyjevě očekáván český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který chce navštívit část pietních akcí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!