Navzdory sankcím vyvezla Severní Korea suroviny za téměř šest miliard | E15.cz

Navzdory sankcím vyvezla Severní Korea suroviny za téměř šest miliard

Severní Korea za půl roku a v rozporu se sankcemi OSN vyvezla do Číny a dalších zemí, včetně Indie, Malajsie a Srí Lanky, uhlí, železo a další suroviny v hodnotě nejméně 270 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). Podle agentury AP o tom v sobotu informovali experti OSN ve 111stránkové zprávě, kterou vypracovali ještě před nedávným šestým jaderným pokusem KLDR.

Osmičlenná skupina expertů uvedla, že také vyšetřuje rozšířenou aktivitu Severokorejců v Africe a na Blízkém východě, zejména v Sýrii, s níž KLDR podle všeho spolupracuje na výrobě chemických zbraní, balistických raket a konvenčních zbraní.

Týká se to i raket Scud a údržby a opravy systému protivzdušné obrany SAM. Dvě nejmenované země podle odborníků zachytily nelegální zásilky určené pro Sýrii.

Merkelová: Závody ve zbrojení nejsou v ničím zájmu, byla bych pro jadernou dohodu s KLDR jako s Íránem

Odborníci uvedli, že uplatňování stávajících sankcí "zaostává daleko za tím, co je nezbytné pro dosažení hlavního cíle denuklearizace" Korejského poloostrova. Podle nich je vymáhání sankcí laxní.

Poté co Čína zastavila v únoru dovoz uhlí z KLDR, Pchjongjang prodává tuto komoditu do jiných zemí, včetně Malajsie a Vietnamu.

Podívejte se, v čem mají spočívat hrozby ze strany KLDR:
720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu
Svět v roce 2030? Čína připraví Západ o nadvládu a lidstvo čeká demografická revoluce, tvrdí studie

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!